World Architecture Festival 2017

KP
15-17 Kasım 2017 tarihlerinde Berlin’de gerçekleşecek World Architecture Festival, 18 farklı kategoride yarışan birbirinden başarılı ve yaratıcı yüzlerce mimarı eşsiz tasarımları ile konuk ediyor.

Lucky Knot

WAF 2017’nin “Ulaşım” kategorisinde finale kalmış olan “Lucky Knot” isimli köprü tasarımı, Next Architects’e ait. Çin’in Changsha şehrindeki Dragon King Harbour nehrinin iki yakasını birbirine bağlayan kırmızı köprü, şehrin sakinlerine olduğu kadar turistlere de görsel bir şölen sunuyor.

Kamusal alanı geliştirme konusunda oldukça önemli olan bu proje; yaratıcı, ekolojik ve turistik etkinlikler düşünülerek tasarlanmış. Köprünün bütün yolları birbirine bağlayan tasarımı, Çin halkı için aynı zamanda sembolik bir anlam taşıyor. Lucky Knot’un şekli, geleneksel Çin düğümleme sanatından esinlenilerek ve Mobius halkasının prensipleri baz alınarak tasarlanmış. Köprü, geleneksellik ve modernliği birbirine bağlayarak yaratıcı bir görsellik sunuyor.

Oslo Skatehall

Dark Arkitekter tarafından tasarlanan Oslo Skatehall, WAF 2017’nin “Spor” kategorisinde finale kalan projelerden biri.

1989'da kaldırılan kaykay yasağından sonra Oslo Skatehall, şehrin ilk paten salonu olarak harekete geçti. Yeni Oslo paten salonunun amacı, paten ve kaykaylar için özel olarak tasarlanmış platformlar oluşturmak. Salon, geri dönüşüm malzemeleri kullanılarak, hava sirkülasyonu ve sürdürülebilir enerji kaynaklarına önem veren “Pasif Ev” standartlarıyla tasarlandı.

Binanın mimari imzası, kavramsal olarak kaykaycılık kültüründe bulunan hareket ve çeşitlilik ilkesine dayanıyor. Malzemelerden renklendirmeye tüm detaylar basit, doğal ve içten bir şekilde tasarlanmış. Salon; biri aydınlık, diğeri karanlık olmak üzere iki katlı. Kolonlarla desteklenmiş cam zeminli asma kat, izleyiciler için oluşturuldu. Zemin kat ise kaykaycılar için eğimli platformlara sahip.

Ku.Be House of Culture in Movement

ADEPT + MVRDV işbirliği ile gerçekleştirilen Ku.Be Kültür Evi projesi, “Kamu ve Toplum” alanında finale kalan başarılı bir proje. İç mimarisinde, özellikle çocuklar için kaydıraktan etkinlik alanlarına, farklı bir tasarıma sahip. 3200 m2’lik Ku.Be Kültür Evi, Kopenhag’ın merkezinde tasarlandı. Proje; halkın özel istek ve ihtiyaçları baz alınarak, herkesin özgürce kullanabileceği ve yaşam kalitesini arttıracak bir yapı olarak geliştirildi. Tasarım bünyesinde sanat ve spor faaliyetleri için kullanılabilecek alan; yaş, yetenek veya ilgi alanları fark etmeksizin herkesi daha sağlıklı bir hayata teşvik ediyor.

---

THE FINALISTS OF “WAF 2017”

The World Architecture Festival, which will be held in Berlin between 15th-17th November 2017, will be hosting hundreds of successful and creative architects competing in 18 different categories with their unique designs.

Lucky Knot

The bridge design named "Lucky Knot", has become a finalist of WAF 2017 in the category of “Transportation”, conducted by a Dutch architecture firm called Next Architects. The red bridge which connects two sides of the Dragon King Harbor River in Changsha, China; also offers a visual feast both for tourists and the inhabitants.

The bridge is a key project in developing the area’s public space, and was designed with recreational, ecological and tourist activities in mind. The bridge connects multiple levels at different heights (the river banks, the road, the higher-placed park as well as the interconnections between them). The final shape of the bridge is the result of – literally and metaphorically – knotting all these routes together. The shape of the Lucky Knot was inspired by the principle of Mobius ring, as well as by the Chinese knotting art. The bridge owes its imaginative appeal to the combining of tradition and modernity.

Oslo Skatehall

Designed by Dark Arkitekter, Oslo Skatehall has become a finalist of WAF 2017, in the category of "Sports". Ever since the ban was lifted in 1989, the skate scene in Oslo has strived to get their own venue. Thus, the intention for the new Oslo skate hall was to make a tailor-made house for skating, governed by a strong user presence. The hall is constructed with "Passive House" standards, with a great emphasis on recycled materials, life-cycle costs, air circulation and sustainable energy sources.

The architectural signature of the building is conceptually based on movement, diversity and elements found in skateboarding. Materials, coloring and detailing is made simple, raw and honest. The hall is compiled of two inclined volumes, one light and one dark, with a cantilevered first floor, and an open glass-covered ground floor. The ground floor is where most of the skating happens, while the first floor is a spectator’s mezzanine.

Ku.Be House of Culture in Movement

Ku.Be Culture House project, which was conducted by ADEPT and MVRDV is successfully became a part of WAF 2017’s final step in the category of “Civil and Community”. The project has a unique internal design, especially for children with a slide and activity spaces.

The 3200 m2 Ku.Be House of Culture in Movement was designed in the center of Copenhagen. In reply MVRDV and ADEPT answered with one that blends theatre, sport and learning into a space where body and mind are activated to promote a more healthy life for everyone, regardless of age, ability or interest; creating links between people that wouldn’t otherwise connect with each other.