Vanke Triple V Gallery

KP

© CI&A Photography, Courtesy of Ministry of Design​
 

Bir sanat galerisi ve turist bilgi merkezi olarak MOD tarafından tasarlanan Triple V Gallery; Tianjin, Çin’de; Dong Jiang Körfezi kıyı şeridinde bulunuyor.

Designed as a permanent show gallery and tourist information center, MOD’s design for the Triple V Gallery, located along the Dong Jiang Bay coastline.

Proje heykelsi görünümünün yanında, oranlı bir şekilde temel bağlamsal ve programatik perimetrelerin özenle analiz edilmesiyle hayata geçmiş. İç mekân, Triple V Gallery’nin üçgen kat planı ve formunu tanımlayan üç yükselen kenar ile doğru orantıda tasarlanmış.

Despite its obvious sculptural qualities, the building’s DNA evolved rationally from a careful analysis of key contextual & programmatic perimeters – resulting in the Triple V Gallery's triangulated floor plan as well as the three soaring edges that have come to define its form.

© CI&A Photography, Courtesy of Ministry of Design​


Bunun yanında her bir birimin kendine ait bir girişi olan galeri için bireysel yaya yolları mevcut.

Requiring their own entrances, the tourist center and the show gallery are orientated to separate
existing pedestrian pathways and can be operated independently.


© CI&A Photography, Courtesy of Ministry of Design​
 

Galerinin uzantılarından biri olan salon alanı ise, müzakerelerin gerçekleştiği birim. Bu alanda, sahil şeridinin panoramik manzarası ve heykelsi bir bar tezgahı bulunuyor.

An extension of the gallery, the lounge area is where discussions are conducted. This space takes advantage of the panoramic views of the coastline and comprises a sculptural bar counter.

© CI&A Photography, Courtesy of Ministry of Design​


Tektonik olarak bina; kıyı konumu ile uyumlu altyapısı ve ahşap dış cephesinde bulunan havaya duyarlı korteks çelik panelleriyle iç mekâna oldukça doğal bir atmosfer sunuyor.

Tectonically, the building responds to the coastal setting and is finished in weather-sensitive corten steel panels on its exterior and timber strips on the interior walls and ceiling for a more natural feel.


designed by MOD