Tom DIXON

KP46
KP


Babam İngiliz, annem Fransız ve ben Kuzey Afrika’da doğdum. Ne kadar çok seyahat ederseniz nesnelere o kadar değişik açılardan bakabilirsiniz ve emin olun muhtemelen daha yaratıcı olursunuz.

Dünyaca ünlü İngiliz tasarımcı Tom Dixon objeden mobilyaya, iç mekândan restoran ve otele, aydınlatma ve koku tasarımlarına kadar geniş bir yelpazede tasarım yapıyor. Gençliğinde tasarım yapmanın aklının ucundan dahi geçmediğini ifade eden tasarımcının aslında hiçbir zaman net bir hedefi olmamış. Tek yaptığı, ilgi duyduğu şeylerin görünüşte dolambaçlı yollarını izlemek olmuş ve şans ile sıkı çalışmanın bir bileşimi onu bugün bulunduğu yere taşımış.

Tom Dixon 1959 yılında Tunus Sfax’ta doğdu, 4 yaşından itibaren de İngiltere’de büyüdü. Londra’da eğitim aldı, Chelsea Sanat Okulu’nu kendini kaynakçılık konusunda eğitmeden önce Funkapolitan grubunda bas çalmak üzere terk etti.

Dixon, bir tasarımcı olma yazgısından çok uzaklarda, bir müzisyen olmak istiyordu. 21-23 yaşları arasında profesyonel bir müzisyendi. New York’ta Jimmy Hendrix’in stüdyosunda Funkapolitan ismindeki grupla bir albüm kaydetti. Hip-hop ve rap’in henüz başladığı 1982 yılıydı. İngiltere müzik listelerinde 39 numaraya kadar yükseldi ve “Top of the Pops” programında birkaç dakika yer aldı.

Aynı dönemde Londra gece yaşamında rap kulüpleri işletmeye başladı. Talihsiz bir motosiklet kazası bas gitar çalmasına son verdi ve topluluktan ayrılmasına yol açtı. Bundan sonra çeşitli gece kulüplerinde tanıtım etkinlikleri için daha fazla vakit harcamaya başladı.

Berkeley Squares’te disko sahibi olduğunda sahnede canlı kaynak yapma dahil birçok değişik aktiviteyi sahneye koymaya başladı. Bu onu zanaat ve tasarıma geri döndürdü. Ziyaretçilerin çoğu fotoğrafçılık, müzik veya diğer yaratıcı endüstrilerle ilgiliydiler ve daha fazla tasarım için istekler hızla artmaya başladı. Yaratıcılık daha çok zamanını almaya başladı ve Tom bütün vaktini bu konuya ayırmaya karar verdi.

Kendi kendini yetiştirmiş birisi olarak tasarım işine giren Dixon, hızlı bir şekilde üzerinde en çok konuşulan, daima yeni malzemeler deneyen veya endüstriyel fikirleri üst düzey tasarımlara uygulayan avangart tasarımcılardan birisi haline geldi.

1980’lerin ortalarında “kaynak yapılmış hurda mobilya çizgisinde yetenekli eğitimsiz tasarımcı” olarak ün kazanan Tom Dixon, kendisi ve diğer genç tasarımcılar için yaratıcı bir think-tank ve alışveriş ortamı olarak “Space”i ve 1992 de Eurolounge’ı kurdu.

“Space” uluslararası iş yapan bir toptancı şirketiydi.

Daha tüketici dostu olan Eurolounge ise daha satın alınabilir fiyatlarda endüstriyel eserleri tasarlayıp üretmeye başladı. Döner kalıp tekniği kullanılarak bir seri ürün, tarzını kaybetmeden daha ucuza yapılabiliyordu. Bu yaygın bir şekilde bilinen bir yöntemdir ama o zaman için tamamen yeni bir konseptti. Şirket halen Tom’un işinin bir parçası olarak faaliyetine devam ediyor.
Eurolounge’un ürettiği ilk parça “Jack”, bir lamba idi ve dünya çapında büyük başarı kazandı. İngiltere’de Milenyum nişanını almasının yanı sıra, Londra Tate Modern, Boston Güzel Sanatlar Müzesi, Londra Tasarım Müzesi, Paris Pompidou Center, New York MOMA, Tokyo Modern Sanat Müzesi, Victoria & Albert Müzesi ve Basel Vitra Müzesi gibi dünyanın dört bir yanındaki modern sanat müzelerinde sergilendi.

İleride çok daha fazla değişik kategorilerde ve çok daha değişik tip iç mekân tasarımlarıyla ve hatta sadece binaların içiyle değil aynı zamanda dışıyla da uğraşarak potansiyel olarak mimarlıkla uğraşmak istiyorum. Ve henüz elektronik, ulaşım, otoyol tünelleri ve diğer tasarlanacak ne varsa ona başlamadım bile. Yapmak istediğim şey inşaat mühendisliği.
“Eurolounge” kurulduğu sırada, 1988 yılında mobilya perakende firması Habitat’ın İngiltere Tasarım Başkanı olan Tom Dixon’ın posizyonu, ona yaratıcılığını daha yüksek düzeyde keşfetme fırsatını verdi. Habitat genellikle o sınırı geçerek çalıştığı için Fransızca konuşabilmesi kendisine avantaj sağladı. 1999’da Habitat Uluslararası Tasarım Başkanı ve ardından Kreatif Direktörü oldu.

2000 yılında İngiltere Kraliçesi tarafından Britanya tasarım topluluğuna hizmetleri dolayısıyla Britanya İmparatorluğu Nişanı (OBE) ile ödüllendirilen Dixon, 2002 yılında kendi firması “Tom Dixon”ı kurdu.

Günümüzde Tom Dixon, modern İngiliz tasarımının ünlü markalarından biri ve hala başladığı zamanda sahip olduğu felsefeyle çalışıyor. Geleneksel malzeme ve formların yeni uygulamalarına odaklanan İngiliz tasarımcı her şeyden önce bir zanaatkar. Eserlerinin çoğu bir ilham kaynağından başlıyor ve sonra tasarım olanaklarına dönüşüyor. Portföyü 45’in üzerinde aydınlatma ve mobilya ürününden oluşuyor. Ürünleri dünya çapında 52’den fazla ülkedeki geniş bir satıcı ağı üzerinden satılıyor. Marka her yıl Milan Furniture Fair, ICFF and 100% Design London gibi büyük uluslararası buluşmalarda yeni koleksiyonlarını tanıtıyor. Kendi şirketleri için mobilya ve ürün tasarımcısı olarak çalışmanın yanı sıra Moroso, Cappellini, Asplund, De Vecchi, Inflate, Salviati, Swarovski, Driade ve Terence Conran gibi mobilya sektöründeki büyük tasarım markalarıyla da içmimar olarak çalışan Tom Dixon, bunun dışında Vivienne Westwood, Jean Paul Gaultier, Ralph Lauren ve Romeo Gigli gibi moda tasarımcılarıyla da çalışmalarını sürdürüyor. ■