Three Rivers Academy - Scott Brownrigg

KP62
KP
Three Rivers Academy designed by Scott Brownrigg. © Hundven-Clements Photography​
renk...

Yapı için renk kullanma kararı verme ve renk paleti seçme, tasarım sürecinin ayrılmaz bir parçası. İlk tasarım aşamalarında öngörülen yer veya mekânın mimari karakter üzerinde kaçınılmaz bir etkisi olacaktır. Duygusal bir tepkiyi yansıtan; mimari ve iç mekân tasarımının neyi “ifade etmeyi” amaçladığı konusunda kodlanmış mesajlar gönderen renk açık ya da koyu, zıt veya karışık, hatta eğer istenirse uyumsuz ve rahatsız edici olabilir.

color...

The decision to incorporate colour and the process of selecting the colour palette for a building is an intrinsic part of the design process. It will inevitably have an influence on the architectural personality of the place or space as envisaged during the initial design stages. Colour reflects an emotional response, and sends coded messages in terms of what the architecture and interior design itself aims to ‘signify’. Colour can be subtle or bold, contrasting or blended, and even discordant and jarring if this is what is required.Sosyal ve kültürel projelerde, özellikle okul ve eğitim binalarında renk kullanmak olumlu sonuçlar veriyor. İster yerel bağlamı anlayıp ona yanıt verebilmek ya da yön bulmaya yardımcı olmak ister bağlılık ve aidiyet duygusu sunmak olsun, renk seçimi hayati öneme sahip. Rengi sadece iki boyutlu düzlemsel yüzeyler açısından değil, renk ve formun birlikte deneyimlendiği üç boyutlu sunumu olarak düşünüyoruz. Renk, tüm mimari ve iç mekân düşüncelerimizle iç içe ve zekice bir proje olsa bile binalarımızın geliştirilmesi, uyarlanması ve anlaşılır hale getirilmesi gerektiğini kabul ediyoruz.

İngiltere, Walton-on-Thames'te bulunan Three Rivers Academy Lisesi, bu konuyu açıklayan örnek bir çalışma. Proje, 2019 Dünya Mimarlık Festivali'nde “En İyi Renk Kullanımı” ve “En İyi Okul Projesi “kategorilerinde kısa listeye seçildi...

Social and cultural projects, in particular, our schools and education buildings employ colour to good effect. Whether to recognise and respond to local context, to aid wayfinding, or to offer a sense of cohesion and belonging, considered colour choice is vital. We do not just think of colour in terms of two-dimensional planar surfaces, rather we embrace the three-dimensional introduction of colour and form when experienced in conjunction. Colour is mutually inclusive to all strands of our architectural and interior design thinking, and we recognise the need to enhance, modulate and articulate our buildings though it’s intelligent application.

We illustrate this point with a case study on Three Rivers Academy, a Secondary School and Sixth Form located in Walton-on-Thames in the UK. The school was shortlisted for the Best Use of Colour and the Best School Project categories at last year’s World Architecture Festival...


Devamı için tıklayınız...