Taxi Durak

KP38
KP

“Kentsel doku içerisinde dikkati yakalamayı başaran TAXI Durak, grafik elemanların hem görsel hem de yapısal kullanımı ile ikonik bir biçimde tasarlandı. Kent insanıyla algısal olarak iletişimi mümkün kılan durak, işaret görevi de görüyor. Evrensel bir dil kullanımı ile “TAXI” metaforunu fizikselleştiren tasarım, modern ve dinamik kimliği ile çağdaş kent yaşamına ayak uyduruyor. Çelik “I” taşıyıcı profiller yapısal eleman olmanın yanında, tasarımın görsel kimliğini de oluşturdu. Power LED aydınlatmanın kullanıldığı tasarımda, sarı renkte harflerle gece veya gündüz şehrin her daim uyanık taksi durakları kentsel donatı olarak geliştirildi. Aktif bir reklam alanını ile işletme giderlerine katkı sağlamasının da öngörüldüğü sistem, yağmur suyu toplayan çatı ve dikey yeşil örtü alanı gibi yenilikleri de barındırıyor.

Tarihi kent dokusu için öngörülen T durak alternatifi; araç sayısına ve kentsel mekânda yer alacağı altyapı ve fiziksel şartların gereklerine uygun olarak iki farklı yapısal büyüklükte geliştirildi. Kent planlamacılarına ve yerel yönetimlere çözüm kolaylığı sağlayan öneri, “1T” ve “2T” seçeneğini sunuyor. Her yapı grubu içinde; istemin çelik taşıyıcı profilleri, fonksiyonel yapısının yanında gece ve gündüz bir grafik öge olarak yapıya özellik ve kimlik katıyor.

Sistem elemanları her yapı grubu içinde aynı; konumlandırmaları ihtiyaç programına bağlı olarak değişiyor. Bu “I” çelik profiller gündüz kullanımında sarı rengi ile geceleri de profillerinin içine yerleştirilmiş power LED aydınlatmalarla taksi durağı metaforunu grafik olarak desteklerken modern bir mimarı için kentsel imgeye dönüşüyor. Önerilen mimari yapının bir yüzünde etkin bir billboard alanı, işletme maliyetlerine önemli bir katkı sağlayacak bir öneri olarak yer aldı. Metal çatı kabuğu ise; giderek yeşil bir örtüye dönüşerek, yatay dikey yeşil alan imkânı sunan bir çiçeklik ile peyzaj katkısı oluşturuyor.
Evrensel “TAXI” vurgusu ile imgelenen yapı formu, tarihi İstanbul kentli kullanıcılarına ve tüm ziyaretçilerine konforlu bir hizmet sunacak zenginlikte bir mahal listesine göre tasarlandı.

2T durak alternatifi 32 m2, daha kısıtlı imkânlarda ve dar alanlarda çözüm sunmak üzere tasarlanan 1T durak ise 12,8 m2 kapalı alana sahip. Bekleme alanının dışında kalan mahallerin üzerinde, çatı örtüsü altında gizlenmiş bir tesisat katmanı bulunuyor. Bu katmanda bulunan multi klima sistemi ile taksi durağının iklimlendirilmesi yapılıyor. 1T durağın tesisat katında 500 litrelik, 2T durakta 2 adet 500 litrelik su deposu bulunuyor. Elektrik ve aydınlatma sistemleri de tesisat katında konumlandırıldı böylece görsel kirliliğin ve yapı tesisat gruplarının düzenlenmesi sağlandı. Tesisat katmanının her noktasına hareketli kapaklar vasıtası ile 3 cepheden müdahale imkânı bulunuyor. Ayrıca çatı sistemi, yağmur suyunu toplayacak şekilde düşünüldü. Bu toplanan su tuvalet ihtiyaçlarında değerlendirilecek. Her iki model de geçerli olan genel tuvalet alanlarında ”kasetli” bir paket arıtma sistemi öngörülmekte.

Önerilen yapı, tarihi kent İstanbul’un dinamik ve çağdaş yaşamının beklentilerine cevap verebilecek ve kentsel imge özelliklerini taşımaya aday bir modern mimarının özelliklerine sahip olarak geliştirildi. Bakım, onarım kolaylığı kadar, prefabrik bir yapı sisteminden oluştuğu için de kolay kurulumu mümkün.”