Sürdürülebilir Turizm

KP37
KP

SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM

Sürdürülebilir veya ekolojik turizm, sanayileşme sonrası ortaya çıkmış kitle turizmine bir tepki olarak gelişen ve temelinde ekolojik dengeleri korumaya yönelik, doğainsan-çevre ve turizm faaliyetleri arasındaki etkileşime odaklanan önemli bir turizm modeli.

Kitle turizmindeki yüksek kâr beklentili, düşük maliyetli, doğal ve kültürel etkileşime kapalı, turistin tüm beklentilerini sınırlı bir alan içerisinde karşılamayı hedefleyen modelin tersine bu modelin dinamiklerini insan değil doğa belirliyor.Kilimli Koyu, Ağva - Göksu Deresi, Ağva

AĞVA

Sürdürülebilir Turizme Yönelik Çalışmalar...

Ağva, Karadeniz Bölgesi’ne özgü dokusu ve alternatif doğal zenginlikleri ile doğa turizmi konusunda Türkiye’nin önemli turizm destinasyonlarından. Son 15 yıldır küçük otel turizminin yaygınlaşmasına ve ülkemizde önemli bir sektör haline gelmesine öncülük eden belde, başta İstanbul olmak üzere, çevre iller için de önemli bir lokasyon. Ağva, Avrupa’nın köy ve kasabalarında farklı değerleri ile ilgi çeken pek çok kırsal destinasyon gibi son yıllarda başta doğa bilinci yüksek Kuzey Avrupalı turist olmak üzere pek çok ülke gezgininin ilgi odağı haline gelmiş. Avrupa’da önemli kırsal destinasyonların bir kısmı kayak ve kış turizmine odaklanırken, bir kısmı da sahip oldukları ve titizlikle korudukları doğa parkurları ile bahar ve yaz aylarında alternatif doğa sporlarına ev sahipliği yapıyor. Pek çoğu aynı zamanda ekolojik üretimler, yöresel tatlar ve yeme içme üzerine uzmanlaşıyor.

İstanbul kırsalında özellikle de Ağva’da bugüne kadar deniz-güneş-kum üçgeninin hakim olduğu alışılmış turizm anlayışından farklı, doğa ile iç içe, bir eko turizm anlayışı hakim olmuş.. Bugüne kadar küçük turizm yatırımları ile büyük oranda korunmuş ve kendiliğinden oluşmuş destinasyonun bundan sonra dikkatle ve özenle yönetilmesi gerekiyor.

Başta İstanbul olmak üzere büyük kentlerde yaşayan insanın belki de en temel sorunu doğadan kopuk yaşaması. Kırsal yaşamı şehirden çok da uzaklaşmadan deneyimleyebilme fırsatı, kent insanı için son derece önemli. Ağva şehirli konuklarına doğanın sunduklarıyla yenilenme, dinlenme ve huzur bulma imkanı tanıyan nadir bölgelerden biri. Burada konuklara müzikli ve gürültülü eğlencelere alternatif olarak, doğa yürüyüşleri, piknikler, günbatımı gezileri, mantar yürüyüşleri, dolunay eğlenceleri, foto-safariler, nehir gezintileri ve doğayı merkezine alan daha pek etkinlik sunuluyor. Doğal olarak Ağva, gün geçtikçe daha fazla biliniyor. Her destinasyonda olduğu gibi burada da beldenin bilinirliğinin artması öngörülebilir bazı riskleri de beraberinde getiriyor. İstanbul’a yakınlığı, bölgenin televizyon dizileri ile popülerleşmesi, hedef kitlenin tanımlanamadığı internet satış platformlarının yaygınlaşması, çevre duyarlılığı yüksek politikaların yönetimler tarafından üretilememesi gibi etkenler belde turizminin sürdürülebilirliğini tehdit ediyor.
EXPLORE AĞVA

Turizmin sürdürülebilirliği için Ağva’ya gönül veren turizm işletmecilerinin katkılarıyla 2011 yılında kurulan Ağva Sürüdürülebi̇li̇r Turi̇zm ve Çevre Platformu, destinasyonu yormayan alternatif ve sürdürülebilir bir turizm modeliyle beldeyi hak ettiği konuma taşıyabilmek için 2011 Eylül ayında çalışmalarına başlamış. Explore Ağva bir doğaya saygı projesi.

Explore Ağva/Ağva’yı Keşfet sloganı ile başlatılan farkındalık ve tanıtım çalışmasında nehirler, koylar, ormanlar, köyler, mağaralar, kuşlar ve bitkiler ile Ağva’yı anlatan platform etkinlikleri arasında yörenin değerlerini tanıtmaya ve yaşatmaya yönelik kırsal köy yaşamı gözlemleri, ilgili kulüpler ve ilgi gruplarıyla birlikte gerçekleştirilen kuş ve bitki gözlemleri de yer alıyor.

Belde için kapsamlı olarak hazırlanan web sitesi logosunda Ağva’nın en karakteristik figürlerinden olan balıkçıl kuşu yer alıyor. 3 ayrı yürüyüş parkuru tanımlanan ve beldeyi çevreleyen 3 ayrı rotada beldede Türkiye’nin ilk sabit orienteering kent parkuru haritalanmış. Yapılan çalışma ile önümüzdeki yıllarda Ağva çeşitli orienteeering yarışmalarına ev sahipliği yapabilecek. Geçtiğimiz yıl Ağva’daki gezi teknelerinin temiz enerji dönüşümü için yapılan girişimler neticesinde İstanbul Kalkınma Ajansı’ndan sağlanan destek ile bu yıl nehirler yeni bir teknoloji ile tanışıyor. Göksu Nehri çevre dostu elektrikli teknelerine kavuşuyor. Ağva Sürdürülebilir Turizm Platformu yılın her mevsimine yayılmış içinde mutlaka doğa temasını barındıran, doğal ve yerel değerleri canlandıran pek çok etkinlik düzenliyor. Bölgenin şelalelerine turlar, mantar günleri ve yürüyüşler, piknikler, dolunay eğlenceleri, köy gezileri, foto safariler, yılbaşında sokak şenlikleri, doğada heykel ve resim atölyeleri, doğada müzik festivalleri de çalışmalar arasında.

Büyükşehir ve yerel yönetim tarafından geçtiğimiz yıl tamamlanan altyapı çalışmaları ile Ağva doğal zemin avantajını kullanarak engelli dostu bir kent halini alıyor. Ağva iki nehir arasındaki deltaya kurulu düz bir zemin yapısına sahip. Ağva’nın tüm rekreasyon alanları ve yollarının tamamı tekerlekli sandalye erişimine uygun. Önümüzdek yıl için en önemli hedeflerden biri Ağva’daki otellerin odalarını engelli kullanımına uygun hale getirerek kentte mümkün olan en fazla sayıda engelli konuğa engelsiz ortam sunabilmek. Önümüzdeki yıl hedefleri arasında engelliler için tasarlanan bir de orman gezi parkuru projesi var. Türkiye’de bir ilk olacak gezi parkurunun tamamlanması ile birlikte Ağva Türkiye’nin ilk engelsiz turizm merkezi olacak.

Doğaya yakışır bir turizm tanıtım ofisi Ağva ile ilgili tüm çalışmaları ve organizasyonları koordine edecek ve aynı zamanda turizm danışma noktası olarak hizmet verecek Ağva’ya yakışır bir turizm tanıtım ofisinin inşası tamamlanmış.

Beldenin tanıtımı için geçtiğimiz yıl yurt içinde iki fuara katılan Explore Ağva, 2013-2014 fuar sezonunda takviminde Emitt ve Travel Turkey fuarlarına ek olarak WTM ve ITB Berlin’de de yer almayı planlıyor. Ağva Sürdürülebilir Turizm ve Çevre Platformu, toplumun her sınıfından, yerli ve yabancı, çevre bilinci gelişmiş ,doğa sporlarıyla ilgili, kültürel, yerel değerlere ilgi duyan, maceracı; sessizlik, sükunet, huzur ve dinlenme arayışında olan; doğayı deneyimlemek isteyen herkesi Ağva’yı keşfetmeye davet ediyor.
GREENLINE UEST HOUSE

ağva/İSTANBUL

Romantizm ve Konfor

Greenline, Göksu nehri kıyısında kapılarını misafirlerine ilk defa 1992 yılında restoran hizmetiyle açmış.

Mimarisine köylerden toplatılan eski rum evlerinin taşları hayat vermiş. 2011 yılında odaların tümü romantizm ve konfor unsurları dikkate alınarak yenilenmiş.

Romantik bir akşam yemeği, özel tatil günü kahvaltısı, aromalı kahveler, akşamüstü çıkan sıcak kekler, kurabiyeler... Misafirlerine sadece an’ı yaşatmayı hedefleyen bir mekân.
KURFAL ÖZEL OTEL
ağva İSTANBUL

Karadeniz Manzarası Eşliğinde Tatil veya Toplantı

Denize 50 m uzaklıkta, doğanın en güzel renkleriyle kültür zenginliğini dokusuna işleyen ve yöre malzemeleriyle dekore edilen Bakanlık (S) belgeli otel, ön taraftaki çam ağaçlarının arkasında Karadeniz’i sunuyor. Otel adını Ağva’ya 2 km uzaklıktaki Kurfallı köyünden alıyor. Kurfallı köyündeki organik çiftliğinde ekolojik şartlarda yetiştirilmiş sebzeler ile hazırlanmış köy yemekleri ve organik Özel Kurfal şarabı ikram ediliyor konuklara. İki ayrı toplantı salonunda iş yaşamının stresinden uzaklaşarak verimli toplantılar yapmak mümkün.
PARK MANDALİN

ağva İSTANBUL

Sessiz, Huzurlu ve Ev Rahatlığında

Adını bahçesindeki mandalina ağaçlarından alan Park Mandalin, Göksu Nehri’nin kıyısında sessizliğin sesini dinleyebileceğiniz özel bir yer. Odanızın penceresinden çam ağaçlarının arasından dereyi ve uçsuz bucaksız fındık bahçelerini seyredebilirsiniz. Kuş sesleri ile güne uyanabileceğiniz bir ev Park Mandalin.

Tesis çok uzun yıllar süren profesyonel çalışma hayatı ve büyük şehrin stresinden kaçıp bu şirin Karadeniz kasabasında huzur arayan, bulduğu huzuru paylaşmayı isteyen bir çift tarafından altı yıl önce kurulmuş. Park Mandalin kendini otelden daha çok, her köşesinden zevk almanız ve kendinizi evinizde hissetmeniz için hazırlanmış özel bir yer olarak tanımlıyor.

En sıcak yaz günlerinde bile Karadeniz’den gelen esinti, akşam yemeğinin keyfini çıkarmanız için ideal bir iklim sunuyor. Kış aylarında ise sıcak çikolata veya bir kadeh şarap eşliğinde, şömine önünde sıcacık kış bahçesinde sevdiklerinizle keyif dolu saatler geçirebilirsiniz.
PICCOLO MONDO
ağva İSTANBUL

Küçük bir Dünya

Piccolo Mondo konumu itibarı ile sahile, şehir merkezine ve civardaki parkurlara yürüme mesafesinde. Dere kenarında asma çardaklı iki katlı ahşap iskelede, açık restoran mevcut. Nehir manzaralı şömineli Piccolo Bar sıcak atmosferi ve muazzam müzik arşiviyle kış aylarında tam bir keyif mekânı. Barın üst katındaki güneşlenme terasında gündüz güneşlenip, akşamları da yıldızları seyredebilirsiniz. Bahçe alanı oturma bölümleri, çardaklar, hamaklar ve şezlonglar ile keyifle düzenlenmiş.

Oturma gruplarıyla çevrili Piccolo Mondo da kamp ateşinin yanmadığı akşam hemen hemen yok. Keyifli ve huzur dolu bir günün ardından odalarınıza çekildiğinizde kendinizi evinizde gibi hissedecek ve ertesi güne huzur içinde başlayacaksınız.
TRANQUILLA
ağva İSTANBUL

Doğada Yaşanan Huzur

Göksu nehri kıyısında kurulu Tranquilla nehir evi 14 bungalov ve Kanada tipi yüksek tavanlı bir kütük evden oluşan sevimli bir aile işletmesi. Tranquilla Latince’de ‘doğada yaşanan huzur’ anlamına geliyor. Tranquilla, doğal taş, ahşap ve kerpicin uyumlu birlikteliği ile çevresiyle tümüyle bütünleşmiş bir tesis. Doğasına uygun zengin bir müzik arşivine sahip.

Masif ahşap, doğal taş dokular, heybetli bir şömine ve country etkisi taşıyan mobilyalardan oluşuyor. Güzel havalarda nehir üzerindeki iskele restoranı faaliyet gösteriyor. Ağva Tranquilla’da tüm yıl boyunca geleneksel Türk mutfağı ve vazgeçilmez Akdeniz mutfağının en rafine örneklerini ve mevsiminde Karadeniz’e özel tüm taze balıkları bulabilirsiniz.
WINEPORT LODGE
ağva İSTANBUL

Dere, Deniz, Orman Üçlemesi

Ağva’yı saran doğa harikası iki nehirden biri olan Göksu’nun kenarında kurulu olan Wineport Lodge, birbirinden farklı aktiviteleri ile farklı bir tatil deneyimi sunmayı hedefliyor. İster sessizliğin içerisinde ruhunuzu dinlendirin, isterseniz doğa ile bütünleşerek şehir hayatının stresini geride bırakın.

Otelin konaklama bölümleri aynı zamanda otelin simgesi olan ve 150. yılını kutlayan Şile Feneri’nin replikasının içinde “Fener Odaları”, nehre paralel “Nehir Odaları” ve doğayla iç içe olan bağımsız “Villa Odaları”ndan oluşuyor. Ağva’nın dere, deniz, orman üçlemesine yeni boyutlar getirmek, el değmemiş doğa içerisinde saklı yaşamları, mağaraları, şelaleleri, kanyonları, bitki türlerini tanıtmak, kurgulanan aktiviteler ve workshoplar ile eğlenceye yeni bir stil kazandırmak otelin hedeflerinden.
YEŞİLÇAY TATİL KÖYÜ
ağva İSTANBUL

Deneyimin Özenle Sunumu

Göksu Nehri kıyısında, köprünün hemen yanı başında, dört mevsim hizmet veren tesis, geniş bahçeye yayılmış konforlu ve sevimli kütük evlerden oluşuyor.

Ağva’nın özenli ve deneyimli tesislerinden. Sahipleri Ağva’lı sanayici bir aile ve büyüdükleri kasabaya bir değer katmasını düşlediği bu tesisi 2001 yılında faaliyete geçirmiş.

Tesis, bölgede konaklama kapasitesi en büyük olanlardan. Bu sebeple orta ve büyük ölçekli organizasyonlara rahatlıkla ev sahipliği yapabiliyor. İstanbul’un karmaşasından kaçıp sakin bir ortamda lezzet keşfine çıkmak için Ağva Yeşilçay Tatil Köyü doğru bir adres.