Stars Pavilion

KP


Parklar, kamusal alanlar gibi kentsel düzenlemeler şehrin mekân kalitesini arttıran yerler arasında. İyi tasarlanmış, çekici ve yenilikçi alanlar mekân hissine katkıda bulunur ve güçlü duygusal tepkiler üretebilir.
 
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Öğretim Görevlisi Ehsan Jahani’nin, Londra’da düzenlenen bir uluslararası tasarım yarışmasına katılarak kazananlar arasında yer almasını sağlayan Stars Pavilion (Yıldızlar Pavyonu) güçlü konsepti “gökyüzünde parlayan yıldızlar” ile neşe getiriyor. Bu konsept mimarın sade, esnek ve serbestçe ayakta durabilen, geçici bir pavyon tasarlamasına olanak sağlamış. Tasarım gevşeme, sohbet etme, sosyalleşme ve eğlenme için insanları mekâna katılmaya teşvik ediyor. Ziyaretçiler, gökyüzünü ve ağaçları içeriye taşıyan görsel gözeneklilik ve süzülmüş ışık hissini deneyimlerken oturabilir, hareket edip dolaşabilirler; bu efekt halat demetlerini, pavyonun duvarları olarak kullanmak suretiyle sağlanmış. Yapıyı tamamlayan ve zemin ile pavyon alanı arasında bir ilişki oluşturmak için tasarlanmış kutu şeklindeki oturma birimleri ve geri dönüşüm konteynerleri aynı zamanda çocukların geri dönüşüm hakkında bilgi edinmesi için fırsat sağlıyor. Yere en az düzeyde zarar veren ve bazı noktalardan demirlenmiş yapı zemine hafifçe oturuyor.
 
Naylon halat ve kereste gibi maliyeti düşük malzemelerin kullanıldığı tasarım, yerleştirildiği süre boyunca ayakta kalıyor ve sonrasında tekrar kullanılabiliyor. Tasarım basit, zahmetsiz kurulum ve inşaya izin verirken, yapıyı oluşturan parçalar bir başka yerde birleştirilip pavyonun kurulacağı alana getirilebiliyor. Aynı zamanda bakım kolaylığı sunan bu modüler sistem pavyonun farklı alanlar için farklı ölçeklerde ve benzeri malzemeler ile inşa edilmesini de sağlıyor.
 
ArchTriumph tarafından düzenlenen ve sürdürülebilir, bağımsız ve ilgi çekici alanlara katkının beklendiği uluslararası mimarlık yarışmasında, Ehsan Jahani’nin, “Yıldızlar Pavyonu” projesi, 120 proje arasından seçilen en iyi projelerden biri olmuş. Projede, düşük maliyetli yapı tasarımı esas alınmış.
 
Seçilen projeler 2015 yazında Londra’da bir müze bahçesinde sergilenecek ve Santa Cruz, California’da 2015 Uluslararası Mimarlık Ödülleri için aday olacak.
 
Ehsan Jahani bu tür projelere sadece Londra gibi şehirlerde değil, Samsun gibi daha küçük şehirlerin kamusal alanlarında yer verilmesinin de yararlı olacağı düşüncesinde.