Scaro Design

KP35
KP

● Scaro Design yat tasarımı ve mühendisliği konusunda hizmet veren bir tasarım ofisi. Kuruluşunuzdan ve faaliyetlerinizden bahseder misiniz öncelikle?

Scaro Design, 16 yıl önce kurulmuş ve bu süre zarfında ağırlıklı olarak yat sektöründe faaliyet göstermiş bir tasarım ofisi.

Taslak projeden başlayarak dış ve iç stil, tasarım, sunum ve üretim çizimlerini, hidrodinamik gövde hesaplarını, strüktür, ağırlık, denge, makine, ekipman yerleşimi, elektrik ve boru donatım projelerini kapsayan bütün çizimleri bünyesinde yapıyoruz ve üretimin tasarıma uygun olarak yapılmasını denetliyoruz.

● Ekibiniz kimlerden oluşuyor? Ekip içerisindeki motivasyon, uyum ve devamlılığı nasıl sağlıyorsunuz?

Scaro Design, konularında uzun yıllar tecrübe kazanmış tasarımcılar, iç mimarlar, model ve görselleştirme uzmanları , gemi inşa ve makine donatım mühendisleri ve iki köpekten oluşan uyumlu ve kalabalık bir ekip.
Estetik kaygısı ve yaratma dürtüsünün getirdiği motivasyon zaten tasarımcıda olması gereken bir özellik. Yıllar içinde seçilmiş ve bu özellikleri taşıyan bir ekip kendi içinde uyumunu bir şekilde yakalıyor. Ekibin ortak bir hedefi olması bu anlamda önemli.

● Başarılarınızda ekibinizin rolünü nasıl değerlendirir misiniz? Başarılı bir ekip için gerekli temel özellikler neler sizce?

Scaro Design ekibi multi-disipliner bir ekip, burada tasarımcılar da var mühendisler de, her departmanda aradığınız özellikler farklı ama şu kesin ki, kendi işini tam anlamıyla, daha iyisini yapmaya çalışan bir ekip bu iş için önemli. Tek başınıza bir yatın bütün işlerini yapamazsınız, güvenebileceğiniz ve ortak bir anlayışa sahip olduğunuz kişilerle çalışmalısınız. Ekibe yeni katılan meslektaşlara, süreç içerisinde vizyonumuzu kazandırmaya çalışırız.


● Ekipte proje tasarımı üzerinde karar verme süreci ve iş bölümü nasıl şekilleniyor? Proje yönetimi nasıl işliyor?

Tasarımcılarımızın oluşturduğu taslak projeden başlayarak, müşteri ve tersane toplantılarında oluşan temel kararlar üzerine konularına göre ekiplere bölümler halinde dağıtılır. Karşılaşılan problemler multi-disipliner Scaro Design ekipleri içinde interaktif olarak çözülür. Çizimler yapılırken üretime başlayan tersaneye üretim danışmanlığı hizmetleri verilir. Üretimden ve müşterilerden gelen geri bildirimler ışığında revizyonlar yapılır.

● 2011 yılında World Yacht Trophies Ödülleri’nde En İyi Tasarım ve En Yenilikçi Tasarım Ödüllerini kazanan BIBICH TOO projenizden ve özelliklerinden bahseder misiniz?

BIBICH TOO, 41 metre tam boyu, 3 güvertesi ile 24 knot hıza sahip, serinin amiral gemisi olan, kompozit bir motor yat. Hızlı ve keskin hatlarla tasarladığımız bu tekne, 12 misafiri ağırlama kapasitesine sahip. BIBICH TOO’da 1 salon, 1 master, 1 VIP ve 4 misafir kamarası mevcut. Teknenin idaresi ve misafir servisi 9 kişilik mürettebatı ile yapılıyor. 12 misafirlik ağırlama kapasitesi yanında, 9 kişilik mürettebatı için de, ayrıca oturma alanı ve kendi banyoları ile birlikte 4 kabin yer alıyor.

Teknenin iç mekânları müşteri istekleri ve seçimleri doğrultusunda projelendirildi, en iyi malzeme ve ürünler kullanılarak en ince noktasına kadar titiz bir işçilikle özel olarak imal edildi.

Teknenin dış özelliklerinden bahsedecek olursak, burun tarafında bulunan güneşlenme alanında bir de jakuzi var. Ana güvertenin arka tarafında salon ile ortak kullanılabilen 12 kişilik bir yemek masası, en üst güvertede yemek ve güneşlenme alanlarıbulunuyor.

● LUDY de bir diğer ödüllü yat tasarımınız. Bu tasarımın özellikleri nelerdir?

LUDY (37 m.), iç ve dış tasarımıyla aldığı ödülden sonra iki tane de kardeş tekne çizdiğimiz, sert ve keskin hatlı, dinamizm ve performansı tasarımında bulabileceğiniz bir tekne. Çizdiğimiz bütün teknelerde Scaro Design vizyonunu görebilirsiniz, akıcı ve keskin hatlar kullanırız, kullanılan malzemeyi ve tasarımı renk seçimleri ve detaylar ile destekleriz, bütün teknelerimizin yerleşimleri titiz bir çalışmanın sonucu, aynı boydaki çağdaşlarına göre daha geniş mekânlar ve rahat bir sirkülasyon sunar.

● Yat tasarımı yeni bir ürün gibi, farklı farklı kişilerin kullanabilmesi için tasarlanırken aynı zamanda kişiye özel olarak da tasarlanabiliyor. Bu kişiselleştirmeyi, işverenle son kullanıcı arasındaki bütünlüğü nasıl sağlıyorsunuz?

Scaro Design, seri üretim için tasarladığı teknelerde yarı butik tasarımı tercih eder. Teknenin genel bir tasarım bütünlüğü oluşturulup, müşteri isteklerine göre detaylar, malzeme ve ufak yerleşim değişiklikleri ile hayal ettikleri tekneleri onlara sunarız.

İşveren ve tekne sahibi ile sürekli iletişim halinde olduğumuz için aslında pek sıkıntı yaşamıyoruz. Müşterinin taleplerini kendi anlayışımızla yerine getirmeye çalışıyoruz. Müşterinin isteklerini tasarım çizgimize uygun olarak tasarlar, kendilerine 3 boyutlu görsellerle sunar, onay alınması durumunda üretim resimlerini revize ederek tersaneye gönderip üretimi denetleriz.

Tabii bazı isteklerin kolayca yapılabilmesi için çok geç kalınmış olabiliyor, bunların yapılamayacağını müşterilerimize gerekçeleri ve doğuracağı sonuçlar ile sunup kararı onlara bırakıyoruz. Sonuçta bu ekstra iş demek, teslim süresinin uzaması ve maliyetlerin artması demek.

● Son olarak, son dönemde üzerinde çalıştığınız projeleri ve geleceğe yönelik hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?

28 metrelik çelik bir römorkun re-fit çalışmasını geçtiğimiz günlerde tamamladık. Yaz sonunda denize indirilecek. 38 metrelik bir trawler tasarımı son aşamalarına geliyor, 24 metrelik kompozit gezi teknesi ve 65 metrelik yine çelik motor yat tasarım çalışmalarımız devam ediyor. ■