Sanjay ve Ayesha Puri ile Babalar Günü

KP
The Crescent by Sanjay PURI
© Vinesh Gandhi

 
meslek seçimi…

Babam ve annemin sürekli mimarlık ve iç mekân tasarımı hakkında konuştukları bir ortamda yetiştim. Tatillerimizde, babamın görmek istediği yapılar sonucu gezi rotalarımız şekillenirdi. Bunun sonucunda, Bilbao'daki Guggenheim Müzesi, Christian de Portzamparc tarafından yapılmış Bordeaux'taki bir şaraphanenin yanı sıra Rotterdam, Amsterdam, Londra, New York, Paris, Singapur, Hong Kong ve diğer yerlerde bulunan birçok ilginç yapıyı gördük. Babamın meslek seçimime olan etkisi dolaylı oldu diyebilirim. Mesleğimi seçme konusunda tamamen özgürdüm ama hiçbir zaman diğer seçenekleri düşünmedim çünkü mimarlık sektörünün içinde büyüdüm; şantiyeleri, yapıları ziyaret etmek bana hitap ediyordu ve babamın da bu alanda ilerlememi arzu ettiğini biliyordum. (AP)

Ayesha, tasarımla her açıdan iç içe büyüdü. Çocukken ofise gelir ve nasıl eskiz çizdiğimi izler, hemen ardından kendisi çizmeye başlardı. Ne zaman yeni bir otele, restorana ya da eve girsek; mekânın tasarımı ile ilgili mutlaka birkaç yorumum olurdu. Bir tatil beldesi seçmeye karar verdiğimizde, programımızdaki ilk şey mutlaka o bölgedeki tüm ilginç yapıları bulmak ve onları ziyaret etmekti. Eşim de sadece iç mimari projeler üzerine çalışmayı seçen bir mimar. Büyüme sürecini tamamladığı bu ortam, Ayesha'nın mimarlığı seçmesini kesinlikle etkiledi. (SP)

choosing profession…

I have grown up observing my father and mother both discussing architecture & interior design. Our holidays together were generally influenced by where my father wanted to see which buildings & everywhere we have travelled together I was taken to see buildings some of which included the Guggenheim Museum in Bilbao, a winery in Bordeaux by Christian de Portzamparc and many other interesting ones in Rotterdam, Amsterdam, London, New York, Paris, Singapore, Hong Kong and other places. The influence was indirect. I had complete freedom in choosing my profession but I never ever considered options because I literally grew up amidst architecture in every way possible visiting sites, buildings and offering my opinions too which my father would constantly ask. (AP)

Ayesha has been exposed to design in every way possible while growing up. As a child, she would come to the office and watch me sketch and then start sketching herself. Every time we walked into a new hotel, restaurant or house the first few comments from me would always be on the design of the space. When we decided to choose a holiday destination, the first thing on the schedule was to locate all the interesting buildings there and visit them. My wife too is an architect who chooses to work on interior design projects only. The environment throughout her growing years has definitely influenced Ayesha to take up architecture. (SP)

ISHATVAM 9 designed by Sanjay Puri
© Dinesh Mehta

 
birlikte çalışmak…

Her ikimiz de yeni bir şey yaratarak deneyimleme isteğine sahibiz, farklılık ise bu amaca yönelik yaklaşımımızda yatıyor. (SP)

Tasarım estetiğimizin çok farklı olduğunu düşünüyorum – babamın projeleri daha cesur ve sıra dışı. Bu açıdan çok benzer değiliz ve bu durum, geri bildirime ya da başka bir şeye ihtiyaç duyduğumda gerçekten çok yardımcı oluyor. Bununla birlikte, annem ve babamın çalışma ortamlarına yapmış olduğum pek çok ziyaret sayesinde bilinçaltıma kazınan bazı detaylar, farkında olmadan zaman zaman onların izinden gitmemi sağladı. (AP)

working together…

The similarity is that both want to create something new to experience and the difference lies in the approach towards that goal. (SP)

I think our design aesthetics are very different – his being more bold and unconventional. We aren’t very similar and that’s what actually helps when I need feedback or vice versa. However, growing up with so many visits to all of my mother and father sites has subconsciously made me do certain things in the same way as them without even realizing it! (AP)

The Studio by Ayesha PURI
© Ravi Hathalia

 
baba öğüdü…

Bu sektörde kendi yolunu çizmek zorunda. Tasarlamak için pek çok yol var. Yaptığı ilk tasarıma baktığımızda, tasarımlarımdan hiçbir şekilde etkilenmeden kendi kelime haznesini yaratmasını çok ilginç buluyorum. Benim tavsiyem geçmişi taklit etmeden, benden veya başka bir tasarımcıdan etkilenmeden bağlamsal tasarımlara imza atması.

advice from the father…

She has to find her own path in this field. There are so many ways to design. Looking at the very first design she has done on her own, I find it very interesting that she created her own vocabulary without being influenced by my designs in any way. My advice would be to create a contextual design without imitating the past or being influenced by any other designers including me.


The Studio by Ayesha PURI
© Ravi Hathalia

 
babadan öğrenilen

Babam, mimarlık eğitimim için beni Bath Üniversitesi'ne göndermeden önce İngiltere'de birkaç koleji ziyaret etmiş ve birkaç uluslararası mimarla konuşmuştu. Kariyerime en büyük katkısı ise, tasarladığı şantiyelerde kendisine eşlik ederken farklı mekânlarda deneyimlediğim engin tecrübe. Babamın tasarımını uzun yıllar izledikten sonra düşünüyorum da, kesin olarak söyleyebileceğim tek şey, her bir projenin daha önce yapmış olduğu her şeyden farklı olması. Her projeyi özgün ve kendi tasarım içgüdülerine sadık kalarak benzersiz kılma becerisi kız kardeşimi ve beni etkilemeye devam ediyor ve ben de her zaman; ister büyük ister küçük ölçekli olsun, her alanda benzersiz bir şey yaratmaya çalışıyorum.

father’s contributions…

My dad actually visited various colleges in the UK and spoke to several international architects prior to sending me to The University of Bath for my architectural education. The biggest contribution is the vast experience he has designing in diverse locations which I have experienced while accompanying him on sites. I think after so many years of seeing my dad design – the one thing I can say for sure is that each one is different to anything he’s done before. His ability to make each project unique while remaining contextual and true to his own design instincts continue to influence my sister and me and I too always strive to create something unique with every space no matter how big or small the scale may be.

The Courtyards House designed by Sanjay PURI
© Vinesh Gandhi