Ofis - Sampa Otomotiv - Gönye Proje Tasarım

KP46
KP
Sampa Ofisi Samsun

Ekibin konforlu bir ortamda çalışması, birimler arası çalışma alanlarının fonksiyonelliği ve açık ofis alanlarının değişime açık olabilmesi tefriş çalışmaları açısından önemliydi.
Gönye Proje Tasarım - Yelin EVCEN & Gönül ARDAL

Bölgede gerek görsel açıdan gerek konfor bağlamında dikkatleri üzerine çeken, misafirlerimizin hayran kaldığı ve ayrılırken övgüyle bahsettikleri bir binaya sahip olduk.
Sampa Otomotiv - CEO Tarık ALTUNCU

● Tasarımı etkileyen dinamikler ve çıkış noktanız ne oldu?

Sampa yönetici ve çalışanlarının genç bir ekip olması bizlere genç, dinamik ve yenilikçi bir ofis tasarlamamız konusunda ilham verdi. Modern ve şık bir ofis binası yapmak üzere yola koyulduk. Geometrik ifadeler, farklı açılar ve temiz bitişli keskin hatlarla Sampa’nın dinamizmini ve yenilikçi bakışını vurgulamak istedik. Bunun yanı sıra, sıcak bir atmosfer oluşturmak da bizim için önemliydi. Onu da başardığımıza inanıyoruz.


● Uygulama aşamasında en çok hangi noktalarda zorlandınız?

Konum olarak İstanbul’dan uzakta bulunmamız, bize bazı zorluklar yaşattı doğal olarak. Bu süreçte Gönye Proje Tasarım’dan iç mimari tasarım ve proje hizmeti aldık. Projenin bizim üstlendiğimiz uygulama aşamasında, planlamadan kaynaklı olarak ortaya çıkan sorunları, tasarımcımızın yerinde ve zamanında müdahale etmesi ile koordineli bir şekilde çözdük.

● Ortaya çıkan sonuçla ilgili değerlendirmenizi alabilir miyiz? Yeniden yapma şansınız olsa neleri değiştirirdiniz?

Sampa Otomotiv olarak çok hızlı büyüyen bir şirketiz. Özellikle son dönemdeki hızlı büyümemiz öngörülerimizin üzerinde oldu. Binayı tasarlarken, çalışma alanını maksimize edecek bir bakış açısı benimsememize rağmen, şirketimizin kaydettiği hızlı büyümeye bağlı olarak, yeni istihdam ettiğimiz çalışanlarımıza alan yaratmak konusunda çözümler üretmemiz gerekti. Diğer bir konu ise şirketimizde, kapalı ofis ortamında çalışmaya alışık olan personelimiz için, yeni açık ofis sitemine uyum sağlama süreci yaşandı. Orta ve uzun vadede bu değişimin iş süreçlerimize olumlu yansımaları olacağını görüyoruz.


● Yeni ofis için olmazsa olmazlarınız nelerdi?

Ekibin konforlu bir ortamda çalışması, birimler arası çalışma alanlarının fonksiyonelliği ve açık ofis alanlarının değişime açık olabilmesi tefriş çalışmaları açısından önemliydi. Ofis bölümleri arasındaki bu fonksiyon ilişkisi, şirket yöneticileriyle birlikte ve şirketin iş akışı dikkate alınarak belirlendi. Birbiriyle ilişki içinde olan departmanlar bir araya getirildi. Bu doğrultuda açık ve kapalı ofisler, yine çalışanların ihtiyaçlarına göre planlandı.

Konsept aşamasında üzerinde en çok durduğumuz konu, firmanın kurumsal kimliğine uygun logo rengi olan mavinin, ofisin genelinde ve doğru oranlarda kullanılmasıydı. Mavi renkle uyum sağlayacak, otomotiv sektörüne ve firmanın maskülen tarzına uygun gri ve antrasit tonları tercih ettik. Bu soğuk tonları dengelemek için de bölgesel olarak doğal Amerikan ceviz kaplama kullandık.

Yeni ofis binası, çalışanlar için konforlu bir iş ortamı sunuyor. Öte yandan, firmayı sık sık ziyaret eden yabancı müşteriler için rahat, şık ve fonksiyonel bir karşılama ve özel çalışma odaları da tasarlayarak Sampa ziyaretlerinin konforlu ve verimli geçmesini sağladık.

● Tasarım sürecine hangi aşamalarda ve nasıl katkıda bulundunuz?

Tasarım sürecinde, giriş kattaki üç kat yüksekliğinde avlulu lobi ve karşılama alanında yüksekliği değerlendirerek şık ve etkili bir mekân yaratmak çok önemliydi. Güvenlikten içeri geçmeden de kullanılabilecek genel bir toplantı odası, hemen lobinin solunda konumlandırıldı. Lobi, bir toplantı esnasında fuaye olarak da kullanılabilecek geniş bir alana sahip. Lobinin sağ tarafında yine güvenlikli geçiş öncesinde bir bekleme alanı yaratıldı. Giriş katın orta bölümünde açık ofis ve toplantı odaları, arka bölümde ise ofis çalışanlarının kullanımı için bir kafe tasarlandı. Orta kat ise tamamen açık ofis olarak işlevlendirildi. Konferans salonu ve yönetici bölümü en üst katta bulunuyor. Yönetici bölümü; sekretarya, üç yönetici odası ve iki üst düzey misafir yönetici odası içeriyor.


● Çalışanlar, iş ortaklarınız ve konuklarınızın yeni ofisle ilgili değerlendirmeleri nasıl oldu? Ortaya çıkan sonuçla ilgili kişisel değerlendirmelerinizi paylaşır mısınız?

Bölgede gerek görsel açıdan gerek konfor bağlamında dikkatleri üzerine çeken, misafirlerimizin hayran kaldığı ve ayrılırken övgüyle bahsettikleri bir binaya sahip olduk. Yeni binamız, Sampa’nın kurumsal ideal ve dinamizmini yansıtan, çok güzel bir tasarıma sahip.