Nestle Çikolata Müzesi

KP
Fark edilmeden yanından geçilen 300 metre uzunluğundaki sanayi binasının eteğinde, Toluca’nın girişindeki otoyolun yan şeridi üzerine konumlanmış bu nesne, bir pencere görüntüsü doğallığında duruyor. Mathias Goeritz’in “Yılan” ve Munch’ün “Çığlık”ı arasındaki bu zikzaklı origami, bahçe seviyesinden yükselerek ve Tim Burton’ın hayal gücüne rakip olacak şekilde, çikolata fabrikası turunun ve büyülü bir dünyanın girişine dönüşüyor.
 
Rojkind Arquitectos sunar…
 
“Bizden ilk istenen, öğrencilerin otobüsle gelerek fabrikayı ziyaret etmelerini sağlayacak basit bir tüneldi. Fabrikayı ziyarete gittiğimizde bunun yetersiz olacağını ve aslında çok daha büyük potansiyele sahip bir şey yapabileceğimizi düşündük. Sosyologlar, ekonomistler, grafik tasarımcılar ve endüstriyel tasarımcılardan oluşan ekibimizle fark ettik ki Meksika’da bir çikolata müzesi yoktu. Yani çikolatanın ana vatanında! Karşılıklı kültür alışverişi için büyük bir şans olan düşüncemizi Nestle’ye önerdik. Bize bir iyi ve bir kötü haberle döndüler. İyi haber: Projemiz kabul edilmişti. Kötü haber: Sadece 2,5 ayımız vardı! Murphy Kanunları gereği her türlü şanssızlığa ve tersliğe –normalde kurak geçmesi gereken mevsimde bile yağmur yağması örneğin- rağmen projeyi zamanında bitirmeyi başardık.
 
Algısal mimarlığı; sürprizler, dönüşler ve eğimler aracılığıyla tecrübe ettik. Bu bize mimarlığı bir deneyim olarak yaşatırken, aynı zamanda onun meydan okuyucu yanını da gösterdi. Şekiller ve mekân kadar zamanın da sınırlarını zorladık.
 
Keyfî gibi görünen biçimi, aslında özenle çıkılmış tasarım keşiflerine ve mekânın neyi ifade etmesi gerektiğine dair bir sezginin ürünü… Çocuklar için davetkâr, eğlenceli ve bükümlü şekli, bir origami kuşu, bir uzay gemisi ya da kim bilir belki de bir “alebrije*” bile olabilir. Ortaya çıkan muhteşem sonuç ise onu ayakta tutan kesme şekiller kadar kalıcı.
 
Yapının en önemli mekânsal kalitesini, çocuklara yönelik inşa edilmiş olmasına rağmen yetişkinlerin de içine girince çocukluklarına ait fantezilerini harekete geçirmesi olarak görüyorum.
  Bahçedeki bu 600 m² lik yapı içine resepsiyon bölümünü, genç ziyaretçileri çikolata dünyasına yapacakları ziyarete hazırlayan bir tiyatroyu, fabrika içindeki üretim alanlarının çevresinde dolanan mevcut tünelin girişini ve tur sonunda uğranılan hediyelik eşya dükkanını yerleştirdik. Çekici şekliyle de öğrenci gruplarını fark ettirmeden çekmeyi hedefledik. Değişik düzlemleri vurgulamak için beyazın farklı tonlarını kaleydoskop gibi kullandık. Yapı, yüksek voltaj kabloları, billboard’lar ve otoyoldan oluşan yavan bir manzaradan sonra lobi ziyaretçi gruplarına, danışma masası ile çikolata şeklindeki oturma grupları arasından kapılarını açıyor. Disneyland’deki EPCOT**’a benzetebileceğimiz bu küçük EPCOT’taki tiyatro, ziyaretçileri birkaç dakikalığına misafir ediyor ve onları şekerlemenin sıvı dünyasıyla sanal olarak tanıştırıyor. Tur buradan başlayarak koridorlar, tüneller, atölyelerdeki çalışmaları izleme platformlarından geçiyor. Ayrılmadan önce ise, ziyaretçileri bir satış mağazasında bu gezinin anısını eve taşıyacak hatıra objeleri bekliyor.”
KP 11