Neden Bir .archi Uzantısı Almalısınız?

KP

Dünyadaki bütün mimarlar için artık özel bir internet domaini alma zamanı geldi. Mimarlar için yeni bir “.archi” uzantısı eklendi.  Uluslararası Mimarlık Birliği tarafındanda kabul edilen bu uzantı sayesinde mimarlar diğer alanlardan ayrılmış olacak hem de mimarlara ulaşmak isteyenlerin işi kolaylaşmış olacak.

Shanghai Pudong Uluslar arası Havaalanı ve Taiyuan Arkeoloji Merkezi’nin mimarı olan Paul Andreu ve Corinne Vezzoni, her ikisi de “Startingdot” internet sitesinde bir reklam kampanyasıyla bu yeni domain ismine destek verdi.

Starting Dot’a göre bu yeni uzantı mimarlar açısından kolay anlaşılabilmenin ve güvenilirliğin garantisi ve internette uzmanlığı ve daha kolay erişimi sağlayacak türden bir girişim. 

Açıklamalarına şöyle devam ediyorlar:

“Mimarlık mesleğini yürütenler kendilerini profesyonelliğin, bütünlüğün ve rekabetin standartlarına adamışlardır ; ayrıca çevre halkların ve ülke zenginliğinin artması adına ve sürdürülebilir gelişme sağlamak için çeşitli çalışmalarda bulunurlar.”

“.archi” uzantılı bir domain ismi aldığınızda mimarlık mesleğinin bir parçası olmanız gerekiyor. Bu, birey olarak profesyonel bir mimar olmanız ya da Uluslararası Mimarlık Birliği üyesi bir mimarlık firmasında çalışıyor olmanız anlamına geliyor.

Alınan domainler içerik itibariyle rastgele seçilerek kontrol edilecek, eğer içerik konusunda şüpheli bir duruma rastlanırsa üyelik askıya alınacak ya da ek bazı kanıtlar istenecektir.

Düzenleyici kuruluş mimari ile alakalı iş yapanlar için; örneğin mimari kitaplar, okullar ve mimari medya; bu kuruluşlar için de premium bazı domain isimleri alınmasını tavsiye etmektedir.

UIA (UMB), bu domain uzantısının resmi sponsorudur ve ana amacı mimarları hem global hem de yerel düzeyde birleştirmektir.