Modadan Mobilyaya Yansımalar...

KP
 
Çıkış Noktası…
 
Roberto Cavalli’nin ruhu ve gustosu Afrika ormanlarındaki yapraklardan, doğadan, oradaki hayvanların üzerindeki desenlerden geliyor. Geometrik, farklı ve çılgın. Ferre ise tamamen Avrupalı, daha İngiliz, dingin. Bu bakımdan ikisi farklı iki tarz. Biz bir modeli yaratacağımız zaman firmanın DNA’sına bakıyoruz. Cavalli ürünler ilk gördüğünde çarpıyor, şok edici bir etki yaratıyor. Kural yok. Mobilyayı sıra dışı yapmak istiyoruz. Belli normlar ve çizgilerin dışında olmaya özen gösteriyoruz. Standart ve alışılmış olmak bize göre değil. Tabi bunu yaparken şunu da göz önünde bulunduruyoruz; iki ya da üç modelde sıra dışı çizgilere gideceksek bir modelde klasik kalıpları yorumluyoruz, daha sade ve düz çizgilerde olmasına özen gösteriyoruz. Ticari yanını da düşünmek durumundayız elbette.
 
Ferre’de ise daha rahat modelleri tercih ediyoruz. Markanın yapısı buna uygun. Daha yumuşak, düz renkler çok fazla aşırıya kaçmayan ama farlı dokunuşlara da yer verdiğimiz; örneğin yumuşak renkler yanında kırmızıyı da kullandığımız oluyor.
 
Değişim…
 
Biz çok klasik bir çizgi ile başladık Jumbo Group olarak bundan 30 yıl önce. Daha birkaç yıl öncesine kadar insanlar ürünlerimize çılgınlar gibi rağbet gösteriyordu, ciddi anlamda talep vardı; üstelik çok da pahalı mobilyalar bunlar. Klasik ve ağır bir koleksiyonu vardı. Yıllar içinde insanlar daha çok seyahat alışkanlığı kazanınca zevkleri değişmeye başladı. Bu süreçte kendi çizgimizle ilgili koleksiyonları son 5 yıldır hafiflettik. Klasik ama dingin bir klasik, daha düz hatlar ve rahat kullanılabilir formlara gittik.

Ne kadar oymalı olursa o kadar güzeldir anlayışı yavaş yavaş eridi. Değişim bu aslında. Dizayn öne geçti. Karakteristik yapı değişti ve benim öngörüm bunun daha da değişeceği yönünde. Çünkü insanlar 5-6 yılda bir trend değiştiriyor. Biz de ayak uydurmaya çalışıyoruz.
 
Modadan Mobilyaya Yansıma…
 
Markalarla yaptığımız iş birliklerinde onların çizgilerine ve tarzlarına önem verdik. Tasarımlarımız da bu doğrultuda şekillendi. Ferre elegan, Cavalli ise daha fashion çizgilerde; onların tarzlarına sadık kalmaya çalıştık. Bir kıyafet firmasının çizgisini mobilyaya yansıtmak, onların karakteristik özelliklerine sadık kalarak bunu yapmak heyecan verici bir süreç oldu. Heyecan verici ve bir o kadar zor. Çünkü giysiler sezonluk, ama biz mobilya üretimi yaparken o ürünün en az on yıl boyunca kullanılır olmasına dikkat ediyoruz. Bizim hayata geçirdiklerimiz on yıl boyunca kataloglarda, siparişlerde ve evlerde kalmaya devam ediyor. Bu nedenle tasarım büyük önem arz ediyor. Bu açıdan yaptığımız çok zor bir iş.
 
Mobilya, dekorasyon ve iç mekân tasarımı alanlarında Kuzey İtalya bölgesinde 30 yıl önce faaliyet göstermeye başlayan firma son on yıldır lisanslı olarak başka markaların isimlerini kullanarak üretimlerini yapıyor. Dört sene evvel Gianfranco Ferre ile bir birlikteliğe giden Jumbo, nisan ayında yeni markası Etro ile yürüttüğü koleksiyonu tanıtmaya hazırlanıyor.