Meow Restaurant

KP

Meow Restaurant, Guangzhou, China. © Chao Zhang

E Studio tasarımı Meow Restaurant, mekânı eğlenceye çeviren kedi temalı bir kafe. 1990'larda inşa edilmiş kırmızı duvarlı bir deponun renovasyonu olan proje, Butterfield & Swire’ın popüler bölgesi Godowns & Wharf bölgesinde konumlanmış. Kedilere ev sahipliği yapan kafe aynı zamanda kedi severlerin de toplanması, yemek yemesi ve evcil hayvanlarla vakit geçirilmesi için tasarlanmış.

Designed by E Studio, Meow Restaurant is a cat-themed cafe that explores the fun of space. The café is transformed from a red-wall warehouse built in the 1990s. With the location of Butterfield & Swire’s Godowns & Wharf, which is popular among the citizens, the café is not only a place for fifty lovely cats, but also for cat lovers to have parties, enjoy meals and hold pet salon.İnsanların ve kedilerin paylaşım alanı konseptini baz alan bu projede esas dikkat edilen, iki kullanıcı için alanlar arasındaki dengeyi korumak olmuş.

With the concept of a sharing space for both people and cats, the challenge of this project is to keep a balance between the spaces for the two users.Nehir, ağaç ev ve diğer doğal özellikler birbiriyle uyum içerisinde bir araya getirilmiş. Birinci katın ortasındaki teras alanı, kedi şeklinde tasarlanmış. Bu terasta, insanlar ile kediler arasındaki etkileşimi artırmak ve halka açık etkinlikler yapmak için koltuk kullanılmış. Teras alanının iniş ve çıkış tasarımları, müşterilerin ve kedilerin farklı ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik düşünülmüş.

The river, treehouse and other natural features are expressed in a narrative way. Such as the terrace field in the middle of the first floor is designed in the cat’s shape. This terrace is used as seats, instead of the traditional ones, to increase the interactions between people and cats, and to hold public activities. The ups and downs of the terrace field satisfy the different behaviors of the customers and cats.Kedilerin yüksekliği sevmesi sebebiyle müşterilere de manzara sunan bir platform oluşturmak için üst kata bir ağaç ev yerleştirilmiş. Eğimli tavan hem müşterilerin hem de kedilerin ihtiyaçlarını karşılıyor. Ziyaretçiler bu bölgede dinlenebiliyor, ağaç evin içinde kahvelerini yudumluyor ve alt katı izlerken kedilerle eğlenebiliyor.

Basing on the habit of cats, which is enjoying the height, the designer inserts a treehouse on the upper level to build a platform where customers could enjoy a comprehensive view. The unique pitched ceiling could satisfy both of the customers’ and the cats’ behaviors. One could take a break or enjoy a coffee inside the treehouse, or just sit and overlook what is happening downstairs and enjoy every minute with cats.Orijinal çelik yapılı ikinci kat, yemek alanına dönüştürülmüş. Burada kullanılan masanın formu aktif bir biçimde ormanı, duvardaki paslanmaz çelik ise su dalgasını ifade ediyor. Farklı yemek alanlarının dahil olduğu konforlu ve özgür bir ortam olarak tasarlanan ikinci kat, görsel detaylarla bir araya getirilerek müşterilere kedilerle beraber sıra dışı bir deneyim sunmayı hedeflemiş.

The original steel-structured second floor was transformed into a dining space. There, the form of the desk vividly illustrates the stream of the forest, and the stainless steel board on the wall imitate the water ripple. The second floor enables the customers to enjoy a more comfortable and free atmosphere, where different dining spaces are organized, and the unique visual effect contributes to an unconventional experience with cats.Meow Restaurant, hiçbir ağacın kesilmesine sebep olmadan modern bir “Kedi Ormanı” olarak hayata geçmiş. Bu eşsiz ve yenilikçi tasarım konseptiyle Meow Restaurant ziyaretçilerinin kedilerle güzel vakit geçirmesini sağlıyor.

The Meow Restaurant is a modern “Cat Forest” without using any of the real trees. By applying this unique and innovative design concept, the Meow Restaurant welcomes everyone to enjoy a wonderful time with cats.

Interior Design E Studio
Location Building 2, Zhongchuanhui, No.139, Renovation road, Haizhu district, Guangzhou, China
Category Interior Design
Chief Designer Junjian Fan, CHOU
Design Team Yulong Hu, Chujun Li, Jean Huang
Lighting Design ShenZhen MoKe Lighting Electric CO,Ltd
Construction Team The QUARTZ Construction
Area 300.0 m2
Project Year 2018
Photographs Chao Zhang
Manufacturers LU GONG PLATES, HENGLONG, MARCONY