Matali CRASSET

KP


● Bugüne kadarki kariyerinizi özetler misiniz? Eğitiminiz, stüdyonuzu kurmanız… Tasarıma alanına nasıl girdiniz ve bu alanda nasıl ilerlediniz?

Ebeveynlerim Marne Vadisi’nde çiftçiydiler. Çocukluğum, ikizim olan kız kardeşim ve iki erkek kardeşimle birlikte Marne ilindeki 80 nüfuslu küçük bir köyde geçti. Tasarım konusunda ne öğrendiysem, o zamanlar endüstriyel tasarım alanında eğitim veren tek okul olan Paris’teki Endüstriyel Yaratı Yüksek Okulu’ndan (ENSCI) geldi.


Diplomam için, genişletilmiş işlev fikri üzerinde çalıştım. Sezgisel olarak bir objenin yalnızca bir işlevi olmasının yeterince cömert olmadığı fikrine vardım. “Evsel üçleme” oluşturan üç obje ile verileri içine yerleştirerek işlevin nereye kadar genişletileceğini görmek için gerçek bir deneme yaptım. Bu projelerle farkına vardım ki, eğer iyice düşünürsek, objenin birçok bileşenden oluşan bir obje olmaktan daha fazlası olduğunu ve insanın onu modelleyebileceğini anlayabilirdik. Mesleğimizin know-how’ı sadece işlev yapmak değil...

Devamı için tıklayınız...