Blacks Visual: Jason GREENBAUM

KP63
KP
© Melvyn Vincent
Vitrin mimarisi ve marka konumlandırma...

Öncelikle markayı ve kendine özgü değerlerini anlamaya çalışıyoruz, bu iyi bir başlangıç noktası ve bize müşterinin dünyasına giriş yapmak için ihtiyaç duyduğumuz malzemeyi veriyor. Sezon başlangıcı, belirli bir ürün lansmanı veya tanıtım kampanyası… Ne olursa olsun; brief’i özümsemeli ve bunu tasarım sürecinde sürekli olarak göz önünde bulundurmalıyız. Böylece ortaya çıkan tasarım sadece güzel görünmekle kalmaz aynı zamanda konuyla alakalı olur. Sonuçta tüketicinin dikkatini mağazaya çekmemiz gerekiyor.

Brand positioning via visual merchandising...

Firstly, we try to understand the brand and their individual ethos, it immediately gives you a good starting point and helps us to submerge ourselves into their world. It could be the beginning of the season, a specific product launch or a promotional campaign – we then have to have a good understanding of the brief and to continually consider this within the design process… So that the end result is relevant, not just something that looks nice. Ultimately, we need to attract attention and draw the customer towards the store.


© Melvyn Vincent
Dikkat çeken, sürdürülebilir ve verimli vitrinler...

Sürdürülebilirlik ve genel ekolojik farkındalık bizim için son derecede önemli. Sektörü baz alacak olursak, elbette tasarımlarımızda yenilikçi ve ileri görüşlü olmaya ve bunları işimizin tüm yönlerine uygulamaya çalışıyoruz. Düzenli olarak çalıştığımız tedarikçiler gitgide daha çok geri dönüştürülebilir ürünler piyasaya sürüyor, bu da bize teklif sürecinde alternatif sunma şansı tanıyor.

PVC içermeyen akrilik ve vinil, FSC ahşap bir yana; akustik ahşap yünü, Hindistan cevizi kabuğundan imal edilen raflar veya mantar ambalajlar gibi giderek daha kolay bulunabilen yenilikçi malzemeler bize daha fazla seçenek sunuyor. Vitrinler markanın uzantısıdır; dolayısıyla müşterilerimiz ve tüketiciler, etik ve çevresel farkındalığa sahip olmamız konusunda beklenti içerisindeler. Bu konuda ileri görüşlü ve aktif olmak için her zaman çok çalıştık. Hem dikkat çekici hem de sürdürülebilir olmak kesinlikle mümkün, ancak sadece yapmış olmak için değil; titizlikle yapılması da önemli. Gezegeni yok edersek, mağazalara veya vitrinlere ihtiyaç kalmayacak...

Attention-grabbing, sustainable & effective window displays...

Sustainability and general eco-awareness are incredibly important to us. Of course, within our industry, we strive to be innovative and forward-thinking in our design and how we ensure that this innovation and forward-thinking is applied within all aspects of our business. More and more suppliers of the materials that we work with regularly are launching products which have been recycled or are recyclable or have a provenance – which means we can now specify these within our proposals from the start, giving the client choice.

Whether this is as basic as PVC-free acrylic and vinyl or FSC timber – there are more and more readily available innovative new materials such as acoustic wood wool, coconut husk pallets or mushroom packaging, which give us even more options. Window displays are an extension of a brand and our clients and the consumers have an expectation and indeed, demand that we are ethical and eco-aware. We have always worked very hard to be forward-thinking and active in these respects. Being both attention-grabbing and sustainable is definitely possible, but it is important that it is done with diligence – and not just ticking the box. If we destroy the planet there will be no need for stores or windows...


Devamı için tıklayınız...