İSaloni 2017 Milano

KP54
KP

CHRONALIGHTS - GRAYPANTS

Yıldızların çevresindeki gaz bulutundan ilham alınarak tasarlanan Chronalights koleksiyonunu oluşturan zarif aydınlatmalar, ışığı yansıtan bükülmüş pirinç ve akrilik difüzörlerle parlak bir ışık kaynağı yaratıyorlar.
Farklı çaplarda üretilen aydınlatmalar, yatay veya dikey olarak konumlandırılabiliyor, tek ya da bir takım yıldız gibi grup halinde sarkıt avize olarak kullanılabiliyor. Her türden iç mekâna kolayca uyum sağlayabilen tasarımlar ince ancak sağlam bir yapıya sahip.DIPHY - LINEA LIGHT GROUP

Yağmur yağdığında beyaz taç yaprakları şeffaf hale gelen, kuruduğunda ise beyaz rengine geri dönen, iskelet çiçeği olarak bilinen Diphylleia grayi’den ilham alınarak tasarlanan Diphy’de, ince beyaz boyalı alüminyum çubuk LED ışık kaynağını barındırırken, PMMA difüzör ışığı net bir biçimde aşağı doğru dağıtıyor. Abajurdaki olağanüstü şeffaflık, lazerle açılan mikro delikler (OptiLight Technology™) ile sağlanmış.

Diphy’nin avize versiyonu, hafif bir rüzgarla düşen yapraklara benziyor. Serbest duran versiyonunda ise geniş ve parlak bir yaprak mevcut.
 


IN&OUT - VARASCHIN

Ernesto Lechthaler ile yakın iş birliği sonucu tasarlanan IN&OUT, aynı anda fayda ve rahatlığı arttıran, koltuk ve masa kombinasyonundan oluşan bir koleksiyon. Alanları optimize etmek ve işlevselliği en üst düzeye çıkarmak için masanın etrafında dizilmiş sekiz adet döşemeli koltuk mevcut. Tasarımın dış mekân versiyonunda koltuklar dayanıklılığı ile bilinen okoume ahşabından yapılmış. İç mekân versiyonunda ise köknar ağacı kullanılmış.

 

 
EREMO - BE.EMANUELGARGANO

Emanuel Gargano Eremo’yu tasarlarken, 19. yüzyılın başlarında Assisi’deki Fransisken “Carceri” manastırının keşişleri tarafından kullanılan lambadan esinlenmiş. Tasarım, İtalya’nın Umbria kırsalındaki eski evlerin kapılarından çıkarılan ahşaptan yapılmış. Duvara monte edilen lambanın ışık yoğunluğu manuel olarak ayarlanıyor.

 


HABITO

Giuseppe Rivadossi, yalnızca ahşap kullanarak ürettiği heykelsi mobilyalarla yaşam alanlarına şiirsel ve işlevsel bir boyut kazandırıyor. Eski gelenek ve arketiplerle bağlantılı yeni tasarımlarla mekânı “insancıllaştırma” amacında olan tasarımcı doğal bir malzeme olan ahşabın yanı sıra taş, çelik ve cam da kullanıyor. Habito’nun Salon del Mobile’de ziyaretçilere sunduğu tasarımlar arasında yemek masası Athos, Arca dolap ve Fiorita sandalye bulunuyor.
KERFLIGHTS - GRAYPANTS

El sanatları tekniklerinden ilham alınarak tasarlanan Kerflight serisi, hemen her duruma uyum sağlayacak şekilde üretilmiş. Dayanıklı toz boyalı çelik tel çerçeveler, her lamba için ayrı bir şekil ve karakter yaratıyor. Tasarımın en dikkat çekici özelliği olan abajurlar FSC sertifikalı yüksek kaliteli kontrplaktan, duvarlarda ve masa yüzeylerinde ilginç desenlerin oluşmasına izin veren benzersiz yarık deseniyle kesilmiş olarak hazırlanmış.

Kerflight’ı ilginç kılan bir diğer özellik ise tasarımın esnekliği. Abajuru meydana getiren paneller farklı kompozisyonlar için çıkarılıp değiştirilebiliyor. Kırmızı, beyaz ve kahverengi olmak üzere üç farklı renkte mevcut olan paneller standart olarak sunulan panellerle istenildiği an değiştirilebiliyor.

Dayanıklı ve kolay temizlenebilen Kerflight koleksiyonu ofis, restoran gibi ticari alanlar ve konutlar için ideal bir aydınlatma. Koleksiyon sarkıt avize, masa lambası, aplik gibi farklı modellerle sunuluyor.SANTIAGO - KINETURA

Kinetura, hareketli aydınlatma armatürleriyle aydınlatma tasarımına dördüncü boyut kazandırıyor. Duvardaki yarıktan sızan ışık görünümü yaratan aydınlatmaların yüzeyi daha çok ışık istendiğinde içeri doğru kıvrılıyor. Doğada olduğu gibi sessiz ve yavaş bir biçimde gerçekleşen bu dönüşüm bulunduğu mekâna yeni bir boyut katıyor.

Firmanın koleksiyonu arasında bulunan interaktif duvar ve tavan aydınlatması Santiago, çok işlevli bir gömme aydınlatma. Aydınlatma, basit bir dimmer ya da ev otomasyon sistemine entegre olması gibi kontrol olanakları sayesinde çok sayıda mimari uygulamaya sahip. Tasarımın bükülen kısmının boyanabilme özelliği sorunsuz bir entegrasyon sağlayarak ışık ve mimarinin bir bütün hale gelmesine izin veriyor.
TECNICA - DESSIE

Kitaplık, kahve masası, çalışma masası, toplantı masası, keson ve aydınlatma gibi pek çok bileşenden oluşan Tecnica koleksiyonunda Amerikan ceviz ağacı ve nikel kullanımı öne çıkıyor. Kitaplıkta raflarda ceviz ağacı kullanılırken çerçevede nikel tercih edilmiş. Kahve masası ve bench’te deriden imal edilmiş dergilik bulunurken, ahşap kısımlarda yine ceviz ağacı ve metal strüktür için nikel kullanılmış.

VIISI - PANZERI

Minelli | Fossati tasarımı Viisi, hem zemin lambası hem de avize olarak sunulan, alüminyumdan imal edilmiş, beşgen kesite sahip bir aydınlatma. Işık kaynağı olarak LED modül ve gövdeye entegre DALI/PUSH DIM ultra ince sürücü kullanılan tasarımın, ışığı doğrudan aşağı yansıtan avize versiyonunun iki farklı ebadı mevcut. Işığı endirekt şekilde yansıtan avize modeli, doğrudan yansıtan modeliyle birlikte kullanılarak ideal düzenlemeler yaratılabiliyor. Zemin lambası modeli lazerle kesilmiş, bükülerek şekillendirilmiş, boyanmış metal tabana sahip ve siyah ya da beyaz renk seçeneğiyle sunuluyor. Viisi, ofisler ve geniş yaşam alanları için ideal bir aydınlatma.CORDOBA - Sıra Dışı Tasarım

Cordoba’nın kavisli şekli doğan bir güneşi anımsatıyor. Tasarım, gömme olarak kullanılabileceği gibi duvara monte ya da tavandan sarkıtılarak da kullanılabiliyor. 
ALYSOID - Geometriden İlham Alan Tasarım

Japon tasarımcı Ryosuke Fukusada’nın Axo Light için yaptığı ilk proje olan Alysoid, abajuruyla öne çıkan, alüminyumdan imal edilmiş, el yapımı bir koleksiyon. Alysoid’in tasarımı ve ismi, ilhamını geometride “katener” veya “katener ark” olarak da bilinen alysoid, yani uç noktalarından asılmış esnek bir zincirin yerçekimiyle oluşturduğu eğriden alıyor.

Alysoid, merkezinde basit bir alüminyum yapıya ve yüksek performanslı LED ışığına sahip. Çerçevesi, antrasit gri kaplamalı ve zincirleri parlak siyah nikel veya doğal pirinç kaplamalı olarak sunuluyor. Küçük, orta ve iki büyük versiyonu olan bu lamba, şekil, işlev ve ışıktan senfonik bir kombinasyon oluşturmak için tek başına veya bir kompozisyonun parçası olarak kullanılabiliyor.