INTERNATIONAL WOMENS DAY

KP
Sharon Davis

Sharon Davis Design’ın kurucusu ve baş mimarı olan Sharon Davis, tasarımın dönüştürücü gücüne olan inancıyla çalışmalarını sürdüren ödüllü bir tasarımcı. Finans alanında başarılı bir kariyerin ardından, profesyonel ilgi alanını yapılı çevreye yönlendiren Davis, kırklı yaşlarında üniversiteye dönerek 2007 yılında insan merkezli ortamlara adanmış bir mimarlık pratiği kurmuş.

2006 yılında Columbia Üniversitesi Mimarlık, Planlama ve Koruma Enstitüsü’nden Yüksek Mimar olarak mezun olan ve LEED akredite bir mimar olan Davis, 2010 yılında Kadınlar için Aktif Kadınlar Ödülü'nü (Women for Women Active Citizen’s) ve 2006 yılında Columbia Üniversitesi tarafından verilen Lucille Smyser Lowenfish Memorial Ödülü'nü aldı.

Founder and principal Sharon Davis is an award-winning designer whose work is driven by her belief in the transformative power of design. Following a successful career in finance, she redirected her professional pursuits to the built environment, returning to graduate school in her forties and establishing a collaborative design practice dedicated to human-centered environments in 2007.

A LEED-accredited professional who earned her Master of Architecture degree from Columbia University’s Graduate School of Architecture, Planning and Preservation in 2006, Davis received the Women for Women Active Citizen’s Award in 2010 and the Lucille Smyser Lowenfish Memorial Prize from Columbia University in 2006. She has worked on architectural projects ranging in scope from residential interiors to commercial ground-up construction and international institutional development.

 
Women’s Opportunity Center
 
Afrika'nın en yoğun nüfusa sahip ülkesi Ruanda'daki bir hektarlık alana yayılan Women’s Opportunity Center küçük bir topluluğun geçimine ve tarım ekonomisine kadınların güçlendirilmesi yoluyla enerji sağlıyor.

300 kadına güvenli ve hayatın içinde etkin rol alabilecekleri yaşam alanı sunan proje, iç savaştan kurtulan kadınların hayatlarını yeniden inşa etmelerine yardımcı oluyor. Women for Women International iş birliğiyle tasarlanan bu mini köy aynı zamanda ekonomik birikim oluşturma, sosyal altyapıyı yeniden inşa etme ve Afrika’nın kültürünü korumayı hedefliyor.

Kümelenmiş 17 pavyondan oluşan, verimli bir vadinin üzerindeki önemli bir geçiş alanında yer alan proje kadınlar için yeni fırsat alanları sunuyor. Birçoğu savaş mağduru yaklaşık 300 kadın burada tarım, hayvancılık ve gıda üzerine teknikler öğreniyor. Proje, Ruanda köy dokusuna uygun şekilde sürdürülebilirlik dikkate alınarak düzenlenmiş. Pavyonların oluklu çatılarından içilebilir su toplanıyor. Yapı üzerine dikilen bitki örtüsü iç mekânların yalıtımını sağlıyor. Bölgeden çıkarılan kilden yapılan tuğlalarla inşa edilen pavyonlar yerel bina tekniklerinden uyarlanan manuel presleme yöntemiyle elde edilen tuğlalardan oluşturulmuş. Tuğladan inşa edilmiş bu binalarda gıda ve tekstil ürünlerinin yerel halka satışı yapılıyor. Tasarım ayrıca bağışçıların ve ortak kuruluşların projeyi deneyimlemelerini sağlayan konaklama tesisleriyle bölgenin sosyal altyapısına önemli bir destek sağlıyor.

2013 yılında tamamlanan projenin; Architizer A+ Award, World Architecture Festival, The Architectural Review, Culture Award ödülleri bulunuyor.
 
Located on a one-hectare site in the Kayonza district in eastern Rwanda, the Women’s Opportunity Center is energizing one small community’s subsistence-agriculture economy through female empowerment.
 
Designed in collaboration with Women for Women International—a humanitarian organization that helps women survivors of war rebuild their lives—this mini-village transforms urban agglomeration and subsistence farming with an architectural agenda to create economic opportunity, rebuild social infrastructure, and restore African heritage.
 
The site of the new Women’s Opportunity Center, located at a crossroads above a fertile valley, is an ideal arena for architecture that opens a new world of opportunity. The project is organized in a manner akin to a vernacular Rwandan village, divided into 17 human-scale pavilions whose clustered arrangements engenders familiarity and community among occupants. Traveling to the center’s daytime classes and events on foot, residents—many of them survivors of war—learn income-generating skills, such as animal husbandry and processing techniques that can sustain food cooperatives. Potable water is collected from the pavilions’ corrugated roofs, while vegetation planted on two of the structures provides their interiors with extra insulation. Erected in clay brick, the buildings center on an inviting, publicly accessible plaza where students sell food, textiles, baskets, and other products made on site. Future students were assigned the manufacture of pavilions’ bricks, using clay extracted from nearby sites as well as a manual press method adapted from local building techniques.
 

Awards
Architizer A+ Award
World Architecture Festival, 2013
World Architecture Festival, 2011
The Architectural Review, 2015 Culture Award