International Day of Women and Girls in Science

KP


1992-1995 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı olarak görev alan Sağlamer, 1996'da başladığı İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlük görevini 2004 yılına kadar sürdürdü. Sağlamer İTÜ’de bu görevlere seçilen ilk kadın oldu. 

Önemli araştırma alanları, bilgisayar destekli mimari tasarım, tasarımın mantıksal modelleri, parametrik tasarım süreçlerinin simülasyonu, konut problemi, gecekondular, konutlarda morfolojik analiz olarak sıralanabilir.

Kendi alanının dışında 1992 yılından beri yükseköğretim ile ilgili, Rektör seçildiği 1996 yılından beri ise bilim, mühendislik ve teknolojide kadın akademisyenler konusunda araştırmalar yapan ve 40’ın üzerinde davetli konuşma veren Gülsün Sağlamer bu alanda Avrupa Birliği Çerçeve Programlarından FP 6 ve FP7 kapsamında desteklenen projelerde ve “Expert Group”larda görev aldı.

2006 – 2014 yılları arasında Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyet üyesi olan Gülsün Sağlamer, 2 Aralık 2019 tarihi itibarıyla yeniden Mütevelli Heyet üyeliğini sürdürüyor.

Sağlamer became the first female vice-rector of Istanbul Technical University in 1992 and was elected as the first female rector of Istanbul Technical University in 1996. She held the position until 2004.

Her main research areas are: Architectural Design Theories, Computer Applications in Architecture, Morphological Studies of House Forms, Squatter Settlements, CAAD of Dwelling Units, Simulations of Parametric Design Procedures, Circulation in Buildings.

Gülsün Sağlamer, apart from her field, has been researching higher education since 1992 and since her election as Rector in 1996, she has been conducting research on women academics in science, engineering and technology and has been a guest speaker over 40 times. She has also been involved in projects supported within the scope of FP6 and FP7 which are among the European Union Framework Projects and also in Expert Groups in this field.

Gülsün Sağlamer, who was a member of the Board of Trustees of Kadir Has University between 2006 and 2014, has become a member of the Board of Trustees again as of December 2, 2019.

İlk Türk kadın doktoru ve genç kadınlara tıp eğitimi veren ilk kadın öğretim üyesi olan Safiye Ali 1916 yılında Almanya’da tıp eğitimini tamamladıktan sonra muayenehanesini 1922 yılında İstanbul’da açtı. 

Amerikan Koleji'nde öğrenci olduğu yıllarda doktor olmayı kendisine hedef olarak belirleyen Safiye Ali, 1916 yılında kolejden mezun oldu ve o dönemde kız çocukların tıp fakültesine kabul edilmemesi sebebiyle kazandığı devlet bursu ile Almanya'da yer alan Würzburg Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne kaydoldu. Safiye Ali, Haziran 1923'te Türkiye'nin ilk kadın doktoru olarak atamasını aldı ve İstanbul, Cağaloğlu’nda ilk muayenehanesini açtı. 

Safiye Ali sadece bir klinik doktoru olmadı. Amerikan Koleji bünyesinde açılan ilk kız tıp okulunda jinekoloji ve obstetrik dersleri vererek genç kadınlara tıp eğitimi veren ilk kadın öğretim üyesi olarak da tarihe geçti.

Safiye Ali, üç büyük uluslararası kongrede Türkiye'yi temsil etti. Londra Kadın Doktorlar Kongresi'nde ülkesindeki tek kadın doktor olduğu eleştirisine karşılık, kendisinin hâlihazırdaki kadın doktorları değil, yakın bir vadede yetişecek olan kadın doktorları temsil ettiğini söyledi.

Kanser teşhisi sonrası Almanya'ya yerleşen Safiye Ali, II. Dünya Savaşı yıllarında hastalığına rağmen hizmetlerine devam etti. 58 yıllık başarılarla dolu hayatı sonrasında Ali, 152 yılında Dortmund'da aramızdan ayrıldı.

Safiye Ali, was the first female Turkish physician as well as the first woman to teach medicine to girls in college. She studied medicine in Germany in 1916 and opened her office in Istanbul in 1922.

During her years at the Istanbul American College, she set her mind on becoming a physician. She graduated from the college in 1916 and enrolled in the Medical Faculty of the University of Würzburg. Ali received her diploma as Turkey's first female physician in 1923 and opened her first clinic in the neighborhood of Cağaloğlu.

Ali's deep passion pushed her to become more than a clinician. She started to give gynaecological and obstetrics courses at the first women's medical school under the American College and made a name for herself as the first female lecturer in higher education.

Safiye Ali has represented Turkey in three major international congresses. In a congress of The Medical Women's Federation held in London, in response to the criticism that she was the only female doctor in her country, she said that she represented medical women who would be trained in the near term, not existing medical women.

After she was diagnosed with cancer, Ali moved to Germany and continued her profession during World War II, even though her health was deteriorating. Her successful career ended in Dortmund when she passed away in 1952, aged 61.


Uzaya giden ilk kadın astronot olan Sally Ride 1951 yılında Kaliforniya eyaletinde doğdu. Lisans eğitimini Stanford Üniversitesi’nde alan bilim insanı burada fizik alanında eğitim gördü.

Ride, 1977’de Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) kadın astronot alımına yönelik ilanına başvurdu ve pek çok başvuru arasından sıyrılarak NASA’da işe alınan 6 kadın astronottan biri oldu.

18 Haziran 1983’te uzaya giden ilk kadın astronot unvanını alan Sally Ride, aracın uzay mekiği bölümünde görev alarak robotik bir kol aracılığıyla uzayda belli noktalara yerleştirilecek uyduları koordine etti. 1984’te bilim insanı ikinci defa uzay mekiğiyle uçma fırsatı yakaladı.

1987’de NASA’dan ayrılmasının hemen ardından San Diego şehrinde yer alan Kaliforniya Üniversite’sinde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. Bu sıralarda bir yandan da bilimde daha çok kadın ve kız çocuk bulunması adına çalışmalar yürüttü.

2003’te gerçekleştirdiği çalışmalardan ötürü bilim insanının adı “Astronotlar Şöhretler Kaldırımı”nda yer aldı. 2012’de aramızdan ayrılana kadar Sally, öğrencilerle birlikte vakit geçirmeye ve özellikle kız çocukları bilim ve matematik alanlarına yönlendirmeye devam etti. 

Sally Ride was the first American woman to fly in space. She was born May 26, 1951, in California. After high school, she went to Stanford University in California. She earned degrees in physics.

NASA began looking for women astronauts in 1977. Sally Ride was a student at the time. She saw an ad in the school newspaper inviting women to apply to the astronaut program. Sally Ride decided to apply for the job. She was one of six women picked.

On June 18, 1983, Sally Ride became the first American woman to fly in space. She was an astronaut on a space shuttle mission. Her job was to work the robotic arm. She used the arm to help put satellites into space. She flew on the space shuttle again in 1984.

Ride stopped working for NASA in 1987. She started teaching at the University of California in San Diego. She started looking for ways to help women and girls who wanted to study science and mathematics.

 In 2003, Ride was added to the Astronaut Hall of Fame. The Astronaut Hall of Fame honors astronauts for their hard work. Until her death on July 23, 2012, Ride continued to help students - especially girls -study science and mathematics.

Amerikalı kimyager Stephanie Kwolek bilime önemli katkıları bulunan bir bilim insanı. Keşiflerinden dolayı DuPont şirketinin Lavoisier Madalyası'nı olağanüstü teknik başarıyla kazanan Kwolek, 1995 yılında Ulusal Mucitler kaldırımına eklenen dördüncü kadın oldu. Bilim insanı Ulusal Teknoloji Madalyası, IRI Başarı Ödülü ve Perkin Madalyası gibi polimer kimyasındaki çalışmalarıyla çok sayıda ödül kazandı.

Çok sayıda sentetik malzeme üretmeyi başaran Stephanie Kwolek'in ürettiği malzemeler arasında en ünlü olanı kevlar. Kevlar, polimer kimyasallar sınıfından bir madde. Kumaş ya da plastikle karıştırıldığında onları çok sert ve sağlam bir kıvama getiriyor. Ortaya çıkan nesneye bir şey çarptığında da çarpmanın etkisi kevlar sayesinde daha geniş bir alana yayılıyor. Yani uygulanan kuvvet tek bir noktada olmadığı için kuvvetin şiddeti azalıyor. Kevlar adı verilen en sert maddeyle okyanusun bir ucundan diğer ucuna mesaj götürmek için denizaltı koruyucusu olarak optik lif kablosu, köprüleri askıya almak için süper-kuvvetli ipler, koruyucu olarak kullanmak üzere kıyafetler, spor ekipmanları, kurşun geçirmez yelekler üretiliyor.

1986'da Kwolek DuPont için araştırma görevlisi olarak emekli oldu. Bilim insanı araştırmalarını yaptığı 40 yıl boyunca pek çok alanda patent aldı. Emekli olduktan sonra küçük çocuklara, özellikle de kız çocuklara bilim alanlarını tanıtmaya yoğun bir şekilde çaba harcadı. 2014 yılında aramızdan ayrıldı. 

Stephanie Kwolek an American chemist who is known for inventing Kevlar. For her discovery, Kwolek was awarded the DuPont company's Lavoisier Medal for outstanding technical achievement. As of August 2019, she was the only female employee to have received that honor. In 1995 she became the fourth woman to be added to the National Inventors Hall of Fame. Kwolek won numerous awards for her work in polymer chemistry, including the National Medal of Technology, the IRI Achievement Award and the Perkin Medal.

While working for DuPont, Kwolek invented Kevlar. She was amazed to find that the new fiber would not break when nylon typically would. Not only was it stronger than nylon, Kevlar was five times stronger than steel by weight. By 1971, modern Kevlar was introduced. Kevlar is used as a material in more than 200 applications, including tennis rackets, skis, parachute lines, boats, airplanes, ropes, cables, and bullet-proof vests. It has been used for car tires, fire fighter boots, hockey sticks, cut-resistant gloves and armored cars. It has also been used for protective building materials like bomb-proof materials, hurricane safe rooms, and bridge reinforcements.

In 1986, Kwolek retired as a research associate for DuPont. Toward the end of her life, she consulted for DuPont, and served on both the National Research Council and the National Academy of Sciences. During her 40 years as a research scientist, she filed and received many patents. She often tutored students in chemistry, especially for girls. Kwolek died at the age of 90 on June 18, 2014.

Kaynak: https://www.bilimveteknolojidekizcocuklar.com