Hella JONGERIUS

KP62
KP
© Markus Jans

eğitim & kariyer…

1993 yılında Eindhoven’daki Endüstriyel Tasarım Akademisi’nden mezun olduktan sonra, bağımsız projelerin yanı sıra döşemelik kumaş firması Maharam için kumaş tasarımları, New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Merkezi Delegasyon Salonu’nun iç mekân tasarımı, KLM Havayolları için kabin tasarımı, küratör Hans Ulrich Obrist’in daveti üzerine MAK (Viyana) için “Renk Tarifi Araştırması” (Colour Recipe Research) ve 2016’daki Milano Tasarım Haftası’nda Serpantin Galleries ve Louise Schouwenberg iş birliğiyle La Rinascente için gerçekleştirilen “Görünümlerin Ardındaki Arayış” (A Search behind Appearances) gibi büyük müşterilere yönelik çalışmaların geliştirildiği Jongeriuslab stüdyosunu kurdum. 2007 yılından beri Vitra için renk ve malzeme konusunda sanat yönetmeni olarak görev yapıyorum.

education & career…

In 1993, after graduating at the Academy of Industrial Design in Eindhoven, I founded the Jongeriuslab studio, where independent projects, as well as works for major clients are developed, including textile designs for the upholstery fabric company Maharam, the interior design of the Delegates’ Lounge of the United Nations Headquarters in New York, cabin interiors for KLM Airlines, the installation ‘Colour Recipe Research’ at the invitation of curator Hans Ulrich Obrist for the MAK (Vienna) and the installation ‘A Search behind Appearances’, a cooperation with Louise Schouwenberg commissioned by Serpentine Galleries for La Rinascente during Milan Design Week 2016. Since 2007, I act as Art Director of colours and materials for Vitra.


Hopsak Design Process. © Marcus Gaab for Vitra

tasarım felsefesi…

Çalışmalarım geleneksel olanla günümüzü, en yeni teknolojilerle eski çağların zanaat tekniklerini birleştiriyor. Endüstriyel üretim sürecine zanaat unsurları ekleyerek özgün karakterli ürünler yaratmayı hedefliyorum.

İşimi hiç bitmeyen bir sürecin parçası olarak görüyorum ve bu, tüm Jongeriuslab tasarımları için geçerli: Hem final aşamasının gücüne sahipler hem de geçmiş ve belirsiz bir geleceğe sahip daha büyük bir şeyin parçası oldukları etkisini bırakıyorlar. Yarım kalmış, geçici, muhtemel… Kusurlara, yaratım sürecinin izlerine, malzeme ve tekniklerin ortaya çıkardığı potansiyele dikkat etmeye dayanıyorlar. Bu çalışma yöntemi ile sadece sürecin değerini kutlamakla kalmıyorum, aynı zamanda izleyiciyi ve kullanıcıyı araştırmamla meşgul ediyorum.

design philosophy…

My work combines the traditional with the contemporary, the newest technologies with age-old craft techniques. I aim to create products with individual character by including craft elements in the industrial production process.

I see my work as part of a never-ending process, and the same is essentially true of all Jongeriuslab designs: they possess the power of the final stage, while also communicating that they are part of something greater, with both a past and an uncertain future. The unfinished, the provisional, the possible – they reside in the attention to imperfections, traces of the creation process, and the revealed potential of materials and techniques. Through this working method, I not only celebrate the value of the process but also engages the viewer, the user, in my investigation.


Colour Machine Installation, CasaVitra at Fuorisalone. © Vitra

renk ve malzeme arasındaki ilişki…

Renk, mekândaki bir yansımadır. Nesneler rengi emer, yansıtır ve titreştirir. Renk, yalnızca nesne üzerinde somutlaşır. Yunan filozoflar, rengi optik bir fenomenden ziyade nesnenin fiziksel bir özelliği olarak görüyorlardı...

relationship between color and material…

Colour is a reflection in space. Objects absorb, reflect and resonate colour. Colour only becomes tangible on an object. The Greek philosophers considered colour as a physical property of an object rather than an optical phenomenon...


Devamı için tıklayınız...