Hadaway House

KP49
KP

Hadaway House
British Columbia, Kanada

Patkau Architects’in tasarladığı kırsal kış evi Hadaway House, Whistler Vadisi’nin kuzeybatı yamacında bulunuyor. Üçgen biçimli, dar bir araziye inşa edilen ev monolitik ve çerçeveli sistemlerin bir arada kullanılmasıyla inşa edilmiş melez bir yapı. Evin içi, yaz mevsiminde havayı kuzey yönünde en alt seviyeden alıp merkezdeki açıklığın tepesinden dışarı atmak suretiyle doğal olarak soğutuluyor.

Patkau Architects sunar…

Bu dağ evi, güneybatı British Columbia’daki Whistler Vadisi’nin panoramik manzarasına tepeden bakan kuzeybatı yamacında bulunuyor. Arsa, sadece bir garaj ve yamacın tepesindeki sokak tarafından dar bir girişe yetecek kadar yeri olan kama (üçgen) biçiminde zor bir arsaydı.


Evin dış şekli iki ana fikrin kesişimi ile biçimlendi. Birincisi binanın izin verilebilen oturum alanı ve yüksekliği, ikincisi ise biriken karı çatıdan arsa içindeki uygun depolama alanına aktarabilme ihtiyacı. Binanın, uzatılmış oturum alanı ve karın kolay akması için katlamalı çatının kesişiminden doğan heykelimsi hacmi, yapı formunun özünde olan plastik özelliklerini içinde barındıracak bir tarzda dolduruldu.

Giriş katı temel olarak oturma, yemek odası ve mutfak alanlarından oluşan tek bir büyük hacim ve bunların tamamının vadi manzarasına açıldığı bir dış balkondan oluşuyor. Dikey bir açıklık çatının en yüksek noktasından aşağıya doğru yamuk hacmi ikiye bölerek inmekte ve kesit ve planı en dip kısmına kadar aydınlatıyor. Merdivenler bu yarığın içinde yükselmekte ve üst katta ebeveyn yatak odası süiti ile çalışma odasını birleştiren bir köprü üzerinden geçiyor. Aşağıda en alt katta misafir yatak odaları ve ikinci bir oturma odası ve büyük bir servis alanının yer aldığı birbirine daha yakın mekânlar bulunuyor. Garajdan doğruca eve giriş imkanı olması ile ıslak giysilerin kuruması için asılabileceği veya doğrudan çamaşır makinesine atılacağı ve kayakçıların günlük aktivitelerinde kullandıkları tüm ekipmanı koyabilecekleri bu servis alanı, karlı ortamda hayatı kolaylaştırıyor. Bir diğer merdiven bu alt katı, evin altında bulunan ve öndeki giriş dışında yamaç tarafındaki tek zemin olan bir dış avluya bağlıyor.


Ev, tek parça (monolitik) ve çerçeveli sistemlerin bir karışımı. Alt katı oluşturan taban ve duvarlar betonarme iken üst katlar ahşap çerçeve dolgulu kompozit çelik ve ağır kütük iskelete sahip. Yapının geleneksel çatı ve duvar kompleleri tamamen araları açık 2 x 6 IPE ahşap parkelerden oluşan yekpare panolarla kaplandı. Alttaki beton yapının termal kütlesi yazın ve kışın evin içinde oluşan sıcaklık dalgalanmalarını kırıyor. Evin içi, yaz mevsiminde havayı kuzey yönünde en alt seviyeden alıp merkezdeki açıklığın tepesinden dışarı atmak suretiyle doğal olarak soğutuluyor. ■

Architect
Patkau Architects

Project Team
John Patkau, Patricia Patkau with Lawrence Grigg
Stephanie Coleridge, Marc Holland, Peter Suter, Shane O’Neill and Mike Green

Photos
James Dow / Patkau Architects

Photo of construction
Peter Buchanan