Erol SEVİMLİSOY

KP49
KP

Mimari ve İnşaat sektörü açısından 2015...
Öne çıkanlar, farklılıklar...
2016 için öngörüler...

2015’e dair...

Türbülanslı havaya rağmen, 2015 mimari ve iç mimari projelerin tavan yaptığı bir yıl oldu. Piyasanın hareketli olması, buna paralel olarak arz talep doğrultusunda yapı sektöründe de fiyat hareketliliklerine neden oldu. Bu da iç ve dış piyasanın canlı kalmasını sağladı. İnşaat sektöründe yeni yapıların yurt içinde ve yurt dışında inşasına hızla devam edildi. İstanbul siluetinin yavaş yavaş parçası olmaya başlayan lüks hotel zincirleri ve tabii ki yalı projelerimize Sevimli Mimarlık olarak devam ettik.

Son bir kaç yıldır devam eden bir trend olan yalı, yalı dairesi ve köşk sahiplerinin ellerindeki değerlere sahip çıkmaları, istekleri ve bilinçlenmeleri doğru inşaat tekniklerinin önünü açtı. Bu da Boğaz’da iz bırakmış ve halen çalışmalarına devam eden mimar ve içmimar ile restoratörlere rağbeti arttırıyor. Önümüzdeki yıllar için şimdiden Sevimli Mimarlık olarak firmamıza yeni tarihi yalı projeleri gelmeye başladı bile. Tarabya’da Küçük Zarifi Paşa Yalısı ve beş adet sıra yalının rekonstrüksiyonuna başlayacağız. Ayrıca Ortaköy’de Hatice ve Fehime Sultan Sarayları, Anadolu Hisarı’nda yalı, Yeniköy’de eski eser gibi tarihe saygılı, korumacılık bilinci ön planda olan restorasyon, mimari ve iç mimari projelerine devam edeceğiz.

Hidiv Villa, İstanbul

2016 için...
Rezidanslar arası rekabetin daha da artacağı ve İstanbul’da genel olarak karma yaşam ve eğlence merkezlerinin standartlarının 2016’da yükseleceğini düşünüyoruz.

Bize göre İstanbul’a yatırım, hem iç hem de dış piyasadan gelen yoğun isteklerden dolayı devam edecek. Buna bağlı olarak inşaat sektörü de bu pazardan pozitif olarak etkilenecek. Lüks ve tarihi yalıların satışları ve kiralanmasındaki genel talep 2015’te olduğu gibi 2016’da da yükselecek ve bu niş marketin restorasyon ağırlıklı çalışan iç mimari ve mimari şirketlere ihtiyacı artacak.

Göz ardı edilmiş, eskiden ailelerin gidemeyeceği alanlar kentsel dönüşüm sayesinde yeniden kazanılırken turizmin yükselişiyle İstanbul yatırımın cazibe merkezi haline gelecek. Tarihi mekânlara en iyi örnek olarak Bomonti Bira Fabrikası’nın kentsel dönüşümden de yararlanarak yeni restoran ve eğlence merkezi haline gelmesi gösterilebilir. Bilinçli yapılan kentsel dönüşüm projeleri eski yapıların yeniden işlev kazanmasına ve insanlar tarafından uzun yıllar kullanılıp ayakta kalmalarına olanak sağlıyor.

2016’yı en fazla etkileyebilecek unsur her zaman olduğu gibi dünya ekonomisi, dış ve iç politikalar, göçler ve tabii ki turizm. Ev sahiplerinin her geçen sene bilinçlenmesi ve her şeyin en kalitelisini istemeleri, 2016’da içmimarların ve mimarların gelişmelerine ve daha çok araştırmalarına neden olacak. İstanbul geçmiş zamanda olduğu gibi gelecekte de medeniyetlerin kültür merkezi olarak emlak sektöründe Türkiye’nin ve dünyanın parlayan yıldızı olmaya devam edecek.

Apartman Dairesi, Kinghtsbridge, Londra, İngiltere