Energy Efficient Bamboo House

KP

 
KONSEPT
 
Artan Çin nüfusuna sürdürülebilir çözümler adı altında Studio Cardenas, yeni politikalar kapsamında LIB (Longquan Uluslararası Bambu Topluluğu) için Baoxi'de enerji verimliliği odaklı güncel ve deneysel ev tasarımına imza atmış.
 
Proje; Baoxi bölgesinde halihazırda bulunan güneş, su, bitkiler, rüzgar gibi birtakım doğal unsurlar kullanarak; Çin kültürü bağlamında çevre koruma ve doğal ekolojik gelişimi en üst düzeye çıkarma potansiyelinin bir yansıması olarak düşünülmüş.
 
Energy Bamboo House konsepti için düşünülen temel başlıklar:
 
Bambu: Ev için olduğu kadar iç mekân için de yapı elemanı olarak Baoxi bölgesinde sıklıkla kullanılan çok özel ve doğal bir element,
Yeraltı suyu soğutması ve yer altı suyu: Alanda mevcut olan ilginç bir doğal kaynak. Bir soğutma sistemi oluşturmak için ve tuvalet gibi içilemez su kullanımının kabul gördüğü alanlarda da kullanıma uygun,
Feng Shui: Antik Çin geleneğinin en önemli kavramlarını öğrenmek adına ev tasarımına uygulanabilir,
Modülerlik ve sanayileşme: Yenilikçi bir bambu yapı sistemi kapsamında modüler eleman kullanımı.

CONCEPT
 
The opportunity to design an Energy-Efficient Experimental House in Baoxi for LIB (Longquan International Bamboo Commune), in the context of the new policies for the sustainable growth of China which is very current and important.
 
The project executed by Studio Cardenas explores the potentiality of minimizing carbon emissions to maximize environmental protection and natural ecological development through the use of the natural elements available at Baoxi
area, such as the sun, water, plants, wind, and natural materials to achieve a high standard innovative house for the Chinese context.
 
The topics for the design of the Energy Bamboo House are the following:
 
  • Bamboo is a very special natural element present in Baoxi area which is used as the structural element for the house as well as for the interiors,
  • Groundwater cooling, underground water is an interesting natural resource available on site. Use underground water in a very simple manner to create a cooling system and also use for toilets where non-drinking water is acceptable,
  • Feng Shui, to learn and apply the most significant concepts of this antique Chinese tradition to the house design,
  • Modularity and industrialization, to create modular elements with the scope of creating an innovative industrialized bamboo construction system.


BAMBU İSKELET

Bamboo, kullanım ömrü boyunca en fazla karbondioksiti emen bitki olarak yaklaşık 3 yıl içerisinde inşaat için kullanılmaya hazır olur ve tüm ağaç türlerinden çok daha hızlı büyür. Bambu kullanımı bu bağlamda oldukça güncel, özellikle de bölge Zhejiang Orman Denizi’ne yakın olduğu için bambu, Baoxi Longquan'ın doğal kaynaklarından. 

FENG SHUI

Bagua'dan başlayarak, pozitif enerjiyle (Qi) hayatı iyileştirmek için en iyi yönelimi sunmak amacıyla evin alanlarını düzenlenmiş. Dokuz adet kare, evin her katını oluşturmuş. Veranda, evde enerjinin aktığı ve dolduğu önemli bir alan olmuş. İç mekânlar çoğunlukla pozitif enerjinin (Qi) serbestçe akmasını sağlamak için minimum bölme duvarı kullanılarak planlanmış.

MODÜLERLİK

Ev modüler bir ızgara üzerinde, Feng Shui’nin önerdiği gibi 9 kare şeklinde tasarlanmış. Yapının tüm parçaları, sanayileşmiş bir üretim için mümkün olduğunca modüler düşünülmüş. Modülerlik için ideal olan Altın Oranı (Aurea) uygulanmış. Projenin en zorlu yanı yenilikçi bambu inşaat süreci olmuş.

İKLİMLENDİRME

Yeraltı suyunun kullanılması ev için en iyi ve sürdürülebilir çözüm olmuş. Bunun yanı sıra evi ısıtıp soğutan bir jeotermal ısı pompası kullanılmış. Normal soğutma ve ısıtma sistemlerine kıyasla  en az %25 daha verimli olan bu yöntem, temel ihtiyaçlar için önemli bir tasarruf yöntemi olarak düşünülmüş.

MALZEMELER

Ev için kullanılan temel malzemeler: Ana yapı ve iç kaplamalar için bambu ve alüminyum bağlantılar, teknik odayı tutan zemin kat ve peyzaj duvarları için toprak duvarlar, dış duvarlar için Çin kiliyle gri fayans, Çatı için pişmiş toprak kil, soğutma için su, teras ve bahçe için bitkiler, somut olmaya doğal malzemeler olarak güneş ve rüzgar.


BAMBOO STRUCTURE

Bamboo is the plant that absorbs the most carbon dioxide during its life cycle, it is ready to be used for construction in about 3 years and grows much faster than any tree species. The use of bamboo in this context is very current, especially because the site is near to the Forest Sea of Zhejiang, therefore bamboo is a natural resource of Baoxi Longquan.

FENG SHUI

Starting from Bagua the spaces of the house are organized in order to offer the best orientation for improving life by receiving positive energy (Qi). Nine squares compose the areas of each floor of the house. The patio is an important space where energy flows and fills in the house with it. The interior spaces are mostly open-plan with
minimum amount of division walls to allow positive energy (Qi) to flow freely.

MODULARITY

The house was designed on a modular grid, 9 squares as Feng Shui suggests. All pieces of the house will be modular as much as possible envisioning an industrialized production. Golden Proportion (Aurea) was applied for ideal modularity. Therefore, the real challenge of the project was the innovation of bamboo construction.

GROUNDWATER COOLING

Using the underground water is for the house the most interesting and sustainable solution, using a geothermal heat pump, which cools as well as heats the house. It's incredibly efficient compared with the usual cooling and heating systems - at least 25% more efficient, and often much more. This means substantial savings on utilities.

MATERIALS

The materials and colors for the house are: Bamboo and aluminum joints for the main structure and for the interior finishings, rammed earth walls for the ground floor which holds the technical room and for landscape walls, Chinese clay tiles grey color for the exterior walls, Terracotta clay for the roof, water for cooling, plants for the terrace and garden, sun and wind as intangible natural materials.


 


Location
Baoxi Longquan, Zhenjiang Province, China
Client
Artspring Shanghai
Construction Area
320 m2
Designers
Arch. Mauricio Cardenas Laverde – Studio Cardenas Conscious Design
Project Team
Arch. Mauricio Cardenas Laverde
Main Contractor

Kangye Construction & Decoration Co., Ltd. Shanghai
Consultants

Kangye Architecture and Interior Design Institute, Shanghai
Vincent Fang – Feng Shui
Photo Credits
LIB – Longquan International Bamboo Commune
Arch. Mauricio Cardenas Laverde