Dünyanın En Güzel Bahçeleri

KP
Hepsi farklı yerlerde ama ortak noktaları insanın yaratıcılığıyla doğal güzelliklerin muhteşem harmanlanması.  Bu güzel bahçeler, içimizdeki doğa tutkusuna hitap ediyor.

Chateau de Versailles – Versailles, France

Bu güzel bahçeler,  14. Louis’nin emriyle 17.yüzyılda Paris’in güneybatısında, meşhur Fransız peyzaj tasarımcısı Andre Le Notre tarafından hazırlandı. Güneşin Kralı, bu bahçenin, krallığının anıtsal duruşunu yansıtan Versailles’deki sarayının, zaferini daha da büyütmesini istiyordu. 250 dönüm (101 hektar) arazi muhteşem çiçeklikler, klasik heykellerle süslenmiş sessiz köşeler, süslü göller ve Kral Louis’in gondol gezileri yaptığı kanala uzanan patikalarla adeta bir bilmece labirenti gibidir. 

 

Kew Kraliyet Botanik Bahçeleri

132 hektarlık peyzaj alanı  limon bahçeleri arasında kurulmuştur. Kubbelerinin altında, botanik bilimi ve mahremiyet bir aradadır. Londra’dan sadece 10 km uzaklıktadır. Temperate Evi, Victorian döneme ait en büyük limon bahçesidir. Bonsai Evinde 150 yıldan daha yaşlı olan ağaçlar bulunmaktadır. Palmiye Evi’nin eğimli cam tavanının altında, on iklimsel alanda baobab ağaçları ve vanilya orkideleri yetişir. Kraliyet piknikleri için yapılmış olan Kraliçe Charlotte’ un kulübesi ve öğlen yemekleri için yapılmış olan turunçluk büyüleyicidir.


Powerscourt Bahçeleri

Dublin’in güneyinde yer alan Powerscourt’taki bahçeler ve büyük Palladyan Villası 18.yüzyılda tasarlanmıştır. 19 hektarlık, yüksek duvarları ve ağaçların gölgelediği küçük gölleri bulunan bir alan üzerine kurulmuştur. Meydanlar, şelaleler, parklar, kamelyalar, her tarafı kaplayan asmalar İtalyan Rönesansının, büyük malikanelerin ve Fransa ve Almanya’daki bahçelerin izlerini taşımaktadır. Basamaklı setler ve peyzajlar özenle tasarlanmış yürüme alanları ile planlanmıştır. Wicklow Dağları soylu güzelliği ile adeta çerçevelenmiş olarak tam karşınızdadır.


Butchart Bahçeleri

Butchard Bahçeleri başarılı bir ıslah çalışmasının göz kamaştırıcı bir örneğidir. Arazi uzun bir zaman Portland Çimento firması tarafından kullanılmış ve 1904 yılında değerini oldukça yitirmiş bir taş ocağı haline gelmişti. İşte o zaman, Portland Çimento firmasının sahibinin eşi olan Jennie Butchart araziyi yakın çiftliklerden getirttiği topraklarla doldurdu. Onun öngrüsü 22 hektarlık bir alanda Mart ayından Ekim ayına kadar 700 çeşit bitkinin yetişmesini sağladı. 


Villa d’Este

Bir Rönesans kardinali, Tivoli’de yaşamı katlanılır hale getirmek için harap durumdaki  bir Benedikt manastırını muhteşem bir villa haline getirdi. Villa’nın çevresi, şu anda UNESCO’nun da listesinde olan İtalya’nın en iyi 31 tarihi ve sanatsal yerlerinden biri olarak tabir edilen bahçe ve çeşmeleriyle süslenmiştir. Kompleksin içindeki yosunlu çeşmelerin en büyüleyici olanları Fontana del Bicchierone (Deniz kabuğu şeklindeki havzadan su dökülmektedir); Rometta çeşmesi, Roma’nın bir minyatürüdür, bunu Remus ve Romulus heykeli tamamlamaktadır.  Hayvan kafalarından, nilüferlerden, havzalardan ve küçük teknenin her yerinden su akmaktadır. 


Dumbarton Meşeleri

Kendinizi bir anda Washington’ın en moda mahallelerinden biri olan Georgetown’un kuzey ucundaki en zengin evlerin bahçelerinden birindeymiş gibi hissedebilirsiniz. Fountain Terrace’ı da kaplayan asmalar taş duvarlardan aşağı inmektedir. Aşıklar Çizgisi küçük, derin ve  mavi bir havuzun çevresinde inşa edilmiş Roma tarzı bir amfi tiyatro gibi kıvrılıp gitmektedir. Uzayıp giden bu basit yol şimdilerde Melisande’s Allee olarak anılmaktadır. Belki de unutulmaz opera Pelleas et Melisande’ye atıfta bulunulmakta.


Villa Ephrussi de Rothschild Bahçeleri

1900’lerin başlarında, bir Rothschild baronesi olan Beatrice Ephrussi Venedik tarzında, nefes kesici güzellikteki bahçelerle çevrili, şeker pembesi bir villa inşa ettirdi. Kıvrılıp giden patikalar 7 ayrı temalı bahçelere uzanmakta; ancak odak noktası Fransız Bahçesidir. Fransız bahçesinde Versailles’deki Trianon’nun birebir kopyası olan Aşk Tapınağı, dans eden çeşmeler, nilüferlerle kaplı bir havuz  ve ayrıca bir de Provençal Bahçesi bulunur. Bu bahçede lavantalar ve zeytin ağaçları, villaya sığmayacak büyüklükte, kıymetli taşların süslediği heykeller vardır. 


Stourhead

18.yüzyılın İngiliz aristokrasisinde, bir şey ne kadar klasik görünümlü olursa o kadar makbuldü.  Stourhead geçmişin zarifliğinin en iyi örneklerinden biri. II. Henry Hoare Wilshire Malikanesinin bahçesine geçmişin klasik binalarının en iyi örnekleri olan Apollon Tapınağını ve Pantheon’u konumlandırdı.


Master of Nets Garden

Çincede Wangshiyuan olarak bilinen bu bahçe Çin’in güneydoğusunda yer almaktadır. Song Hanedanlığı döneminde tasarlanmıştır ( M.S. 960 – 1270). Kamelyaların, salonların, müzik odalarının, şirin bambu bahçelerinin aranjmanı bizlere doğal uyumu anlatır. Bahçenin merkezi kendi içinde bir dünyadır. Üst üste konulmuş olan sarı taşlar mağaraları olan dağlar gibi gözükmekte. Sessizliğin mabedi olan merkezdeki kamelyaya uzanan küçük bir köprü bulunur. 


Sans Souci

Prusyalı büyük Frederick, yazlık olarak düşündüğü muhteşem rococo sarayını hayatını umarsızca yaşamak için yaptırmıştı. Romalı imparatorların büstleri, dekoratif heykeller bulunmakta. Çin çay evi  ile müsrif bahçe noktalanmakta.