Dünyanın En Büyük Çiçek Bahçesi: Keukenhof Bahçeleri

KP
Dünyanın en büyük çiçek bahçesi olan Keukenhof, 1949 yılında Amsterdam yakınlarındaki Lisse’de kurulmuş. Bahçeye başta lale olmak üzere her yıl 7 milyon çiçek soğanı ekiliyor. 32 hektarlık bir alanı kaplayan bahçeyi ziyaret edenlerin sayısı ise yıllık 800 bin civarında.

 280 bank, 15 köprü, 32 çeşme bulunan ‘açık hava’ lale müzesi görünümündeki Keukenhof, her yıl lale zamanı karavanlarıyla gelen turistlerle dolup taşıyor.

11’inci yüzyıldan beri Türkler tarafından yetiştirilen laleler, 16'ncı yüzyılda batılı seyyahların Osmanlı İmparatorluğu’na yaptıkları ziyaretlerle Avrupa’ya taşınmaya başlamış.Kanuni Sultan Süleyman’ın büyükelçisi De Busbecq, Hollandalı botanikçi Carolus Clusius’a ilk lale soğanlarını hediye etmiş. Keukenhof’ta Kanuni Sultan Süleyman’la ilgili oluşturulan bir köşede tarihi ile ilgili bilgiler de yer alıyor.

Parkta her gün ayrı bir etkinlik yapılıyor. Klasik müzik konserleri, çiçeklerle yapılan ilginç şovlar ve kuş gösterileri bunlardan bazıları… Ayrıca bünyesinde küçük bir hayvanat bahçesi de bulunan parkın yanındaki nehirden hareket eden motorlarla kanallar arasındaki lale tarlalarında dolaşabildiğiniz gibi, gün içinde bisiklet kiralayıp güzel bir gezinti yapmanız da mümkün.
KP 24