Doğayla Barışık

Özgül ATAY

Hayatta kalma, barınma, sosyalleşme ihtiyaçlarımızla başlayan yolculuğumuzda teknoloji ve bugüne kadar edindiğimiz birikimlerin bize sağladığı konfor artık gerçekten sorgulamamız gereken bir noktada. Ondan vazgeçmeden ama doğayla bir dargın bir barışık giden ilişkimizi de bir rayına oturtarak hareket etmemiz gereken zamanlar çoktan geldi. Doğayla barışık olmayı sadece yeşil alanları korumaktan ibaret saymayı geçen yüzyılda bırakmış olsak da halen öğreneceğimiz çok şey var. Öncelikle bildiklerimizin “doğru bildiğimiz yanlışlar” kategorisine girmesi an meselesi ve yeniden gözden geçirilmeli. Sadece yatay binalar yaparak ekolojiye katkıda bulunamayacağımız gerçeği gibi. Geri dönüştürülmüş bir ürünün aslında ilk üretiminde doğaya ne kadar zarar vermiş olduğunun farkına varamayışımız gibi. Doğasını değiştirerek üretim süreçlerini iyileştirdiğimiz tarım ürünlerinin aslında doğanın doğal döngüsünde kelebek etkisiyle yıkım yaratması gibi.

Zarar vermekten kaçınmakla gerçekten doğayla barışmak arasında yaşadığımız süreçte, ürettiğimiz veya tükettiğimiz herşeyin doğaya zarar vermesini önlemeyi bir tarafa bırakıp daha az kaynakla, kesinlikle daha doğal, daha uzun ömürlü, kolay vazgeçilmeyen, hızla tüketilmeyen, eskidikçe değerlenen ürünler, yapılar, yaklaşımlar gerekli bize. Yıllara meydan okuyan, halen de keyifle kullanılan, yaşayan yapılara bakınca, sormadan edemiyor insan: peki ama bir yerlerde birşeyleri yanlış mı yaptık?

Aslında bildiğimiz ama tekrar tekrar keşfetmek zorunda kaldıklarımız bile doğayla bir türlü rayına girmeyen ilişkimizin göstergesi. Yeldeğirmenleri yüzyıllar öncesinden öğrenilmiş döngülerini tekrarlamakla meşgul. Yağmur sularını toplamak için devasa sarnıçlar inşa edilmiş çok çok önceden. Verimli kaynak kullanımı başarıyla uygulanmış her yıl farklı ürünler ekilip dikilerek. Teras şeklinde düzenlenmiş tarım alanları bile Maya uygarlığına kadar uzanıyor.

Teknolojinin sağladığı kolaylıklarla giderek daha kompleks çözümler üretirken basit, yalın ama çok değerli çözümleri gözden mi kaçırıyoruz acaba? Soruları birbiri ardına sıralamak mümkün. Bildiğimiz yanıtların doğruluğunu zaman gösterecek ama kesinlikle emin olabileceğimiz şey bu konuda farkındalığımızın giderek artmakta olduğu. Bu farkındalığın doğru adımları atmamızı sağlayıp sağlamayacağınıncevabını ise sadece ve  sadece zaman verebilir. Önce kendimizle sonra da doğayla barışık olmayı daha üst seviyeye taşımanın zamanıdır.