Dışarıdan İçeriye

KP56
Özgül ATAY

Dışarıdan içeriye… İçeriden dışarıya… Mevsimlere bağlı olarak yılda en az iki kez yaşam alanlarında geçirdiğimiz zamanı etkileyen döngü. Başka açılardan baktığımızda ise iç-dış bütünlüğünden, dış ortamın çeşitliliğini içeriye taşımaktan, zamansız tasarımdan, ortaya çıkan sonuçtan konunun özünde olan düşünceye kadar genişleyebilen kavramlar. Şimdi “Dışarıdan İçeriye” zamanı.

Sıra Dışı köşemizin konuğu Matteo Thun’u “zeitgeist” ve “timeless design” ayrımını içeren yaklaşımı ile yan sayfada da konuk ederek başlıyoruz KP56’ya. Mimarlık Hormonu; mimariyi bir problem çözme, araştırma ve öğrenme alanı olarak gören Ahmet Alataş’ı ağırlıyor. Konforun Üç Bilinmeyenli Denklemi; Kirsten Kent Carangi ve projeleriyle aydınlatma başlığına odaklanıyor. KP17’den başlayarak, birlikte deneyimlemenin, paylaşmanın önemini anladığımız ve anlattığımız Ekip Özel sayfalarında A Tasarım Mimarlık’ın son gezisi yer alıyor. Dışarıdan İçeriye ana konumuza da uygun bir lokasyon bu kez: İstanbul.

İç ve dış mekân kavramlarının birbirinden bağımsız değil, aksine iç içe olduğunu düşünen Gülşah Cantaş, İç Mekân Kurgusu’nda. Steen Eiler Rasmussen’in “Yaşanan Mimari” kitabı Kenan Özcan’ın analizinin 3. bölümü ile Kitaplık’ta. Bir kitap mağazasının en az kitaplar kadar renkli dünyasının dışa vurumu olarak bir gökkuşağı efekti yaratmayı başaran Metal Rainbow ve pastel renkleriyle sıcak bir iç mekân sunan Eden Locke, Konsept Focus’un konukları. Çizgiden Gerçeğe, iç mekân tasarımının çok önemli olduğu AVM ve ofis binalarını inceliyor.

Mobilyalar, aydınlatmalar, zemin kaplamaları, akustik çözümler, duvar kağıtları, paneller… İç mekân konforunu artıran tasarımlar… Dışarıdan İçeriye temasına birebir oturan yeni bir konu başlığımız var: Forefront. Ürünleri hedef kitleye doğru anlatmaya ve marka konumlandırmasına odaklanan vitrin mimarisi bundan sonra ana tema ile bağlantılı olarak sayfalarımızda yer bulacak.

Media partner olarak konumlandığımız iki etkinlik: BATIMAT ve Dünya Mimarlık Festivali (WAF). İzlenimler ve ilk süzülenler KP56’da. Gördüğümüz, öğrendiğimiz, bundan sonraki adımlarımızı şekillendirmek üzere biriktirdiklerimiz ise zamanla KP’ye yansıyacak.

KP56 sizinle buluşmaya hazır.