KONSEPT PROJELER® - 63

Eylül 2019
Mimari ve tasarımda “doğayla barışık” yaklaşım Nature-friendly ile KP sayfalarında.

Doğa dostu tasarım yaklaşımına ışık tutan Nature-friendly mimari, tasarım, master plan ve biyomimikri alt başlıklarıyla KP63’te.
Sürdürülebilir tasarımın önündeki zorluklar, yeşil odaklı yaklaşıma katkı sağlayan teknolojik gelişmeler, doğa dostu mimarinin geleceği, biyomimikri ve sürdürülebilirliği katkısı... Mimar, tasarımcı, akademisyen görüşleriyle bir araya geliyor.

Konforun Üç Bilinmeyenli Denklemi’nde incelediğimiz bilinmeyen bu kez akustik. Akustik açıdan iyi mekânlar oluşturmanın mekânın işlevi ve yaşattığı deneyim açısından önemli olduğu yaklaşımına sahip olan Marshall Day Acoustics, bölüm konuğu.

Konsept Focus, Kengo Kuma & Associates tarafından Eskişehir’de hayata geçirilen ve geçtiğimiz günlerde açılışı yapılan Odunpazarı Modern Müze’yi odağına alıyor. İç mekân bahçeleri, eğlence mekânları, mağazalar ve konaklama imkanlarının hepsini aynı çatı altında toplayan, perakende ve doğayı bir araya getiren Jewel Changi Airport, Konsept Focus’un ikinci odak projesi.

Tasarım sürecinde sorumlu yaklaşımı ve yaratıcılıktan fazlasını içeren tasarımlarıyla Sıra Dışı’nın konuğu Sebastian Herkner.

İsviçre, Lozan’daki Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin hareket, esneklik ve sürdürülebilirlik değerleri gözetilerek hayata geçirilmiş yeni merkezi, dünyanın en sürdürülebilir binalarından biri Olympic House, Çizgiden Gerçeğe’de.

Akustik özellikli ürünler, atık malzemeleri dönüştürüp yeniden kullanan ya da doğal malzemelerden üretilmiş doğayla barışık tasarımlar, Ürünler bölümünde...

Natasha Luthra, yapay zeka ve değişen mimar tanımına, mimariye ve sürdürülebilirliğe potansiyel etkilerine dair yorumlarıyla Mimaride Yapay Zeka’da.

Kitaplık köşesinde Kenan Özcan, “Mimarlığın Klasik Dili” kitabını, ikinci bölümü olan “Antik Çağın Grameri” başlığı altında değerlendirmeye devam ediyor.

“Redefine” temalı KP64’te buluşmak üzere.


KP62