KONSEPT PROJELER® - 59

Ekim-Aralık 2018
İlk izlenim onunla başlıyor. Çevresiyle birlikte oluşturduğu doku; bir bölgenin, bir kentin kimliğini tanımlıyor. Bir yaşam kültürünün ipuçlarını sunuyor. Mimarinin en göz alıcı ve en ön planda olan konusu: Cephe.

Karakteristikleri, dokuları, planlama ve dönüşümleri, şekillendiren malzemeler Aslında arkasında çok teknik
bilgi ve deneyim gerektiren bir yaklaşım yer alıyor. O nedenle de “Cephe Mühendisliği” olarak tanımlanıyor. Şehirsel bütünlük elemanlarından cephe; akademisyen, mimar, cephe danışmanı ve firma görüşleriyle “Facade Engineering” dosyamızda.

Cepheyi uzmanlarına sorarken ana tema “City - Kent” içinde mimari ögeleri ve tarihleri ile kentleşmenin farklı özelliklerini bir araya getiren beş şehri anlamaya çalışıyoruz: Amsterdam, Beyrut, Moskova, Paris ve Şikago… KP59, aynı tema ile KP36’yı izliyor.

Kentlerde var olan büyük performans alanları başta olmak üzere sağlıklı iletişim ve etkileşim için gerekli olan “akustik”; Konforun Üç Bilinmeyenli Denklemi’nin bu sayıdaki bilinmeyeni. Ofislerde doğru akustik için kullanılması gereken malzeme ve akustiğin iş yaşamına, çalışma performansına, iletişime etkisine yorumları Workplace 3.0.3’te.

Chanel’in vitrin cephesini Amsterdam’ın yapı kimliğini kaybetmeksizin cam tuğlalar kullanarak yeniden yorumlayan MVRDV, Forefront’ta. KP59 yeni bir kitap analizi ile karşınızda. Kitaplık bölümünde Kenan Özcan, Arthur Kingsley Porter’ın “Mimarlığın Ötesinde” kitabını yorumluyor.

Ürünler; farklı tasarımlara sahip, fonksiyonel ve sürdürülebilir kent mobilyalarını ve projelerini bir araya getiriyor. Diana Cabeza, doğadan ve antropolojiden aldığı ilhamla tasarladığı kentsel ürünlerle Sıra Dışı sayfalarında. İstanbul’un güncel projesi Galataport Master Plan ve minimalist tasarımıyla Tenri Station CoFuFun, Konsept Focus’ta.

İTÜ’de gerçekleştirilen sunum öncesi röportajıyla Sergei Tchoban, çizim ve mimari ile ilişkisi, mimariye bakış açısı, yaşamı ve mesleğini etkileyen kentler hakkındaki görüşleri ile Konsept Özel’de.

Tayvan’ın metropol merkezlerinden Kaohsiung’da başyapıt niteliğinde bir sanat merkezi olarak hayata geçirilen National Kaohsiung Center for the Arts, diğer adıyla Wei-Wu-Ying, doğa ile iç içe konumlanmış çağdaş mimariyi şehir sakinlerine sunuyor. Wei-Wu-Ying, organik ve fonksiyonel formu ve Francine Houben yorumuyla Çizgiden Gerçeğe’nin konuğu.

“Verimlilik” temalı KP60’ta buluşmak üzere…


KP58KP60