CO2 SAVER

KP

CO2  SAVER Laka Gölü, Yukarı Silezya, Polonya

Bu sade, sürdürülebilir ev, tıpkı bir bukalemun gibi Laka Gölü’nün çevresiyle uyum sağlıyor. Ahşap cephe içindeki renkli plakalar, manzaraya hakim olan tonları yansıtırken, fibre cement levha ile kaplanmış dış cephesiyle, pencereleri kır yaşamından kareler sunuyor. Pek çok canlının fiziki yapısına benzer şekilde binanın dışı simetrik, iç mekânlar ise işlevine göre asimetrik biçimde tasarlanmış.

Peter Kuczia sunar…
“Binanın şeklini güneş enerjisini en iyi şekilde kullanacak biçimde tasarladık. Evin dış cephesinin yaklaşık %80’i güneş görüyor. Zemin kattaki tek katlı yaşam alanının dış kısmını işlenmemiş karaçam ahşabı ile kaplayarak, çatıdaki güneş panelleri ile toplanan güneş enerjisini, bu sırlanmış avluda toplamayı düşündük. Yapının en dikkat çekici bölümü olan ve benim ‘siyah kutu’ olarak tabir ettiğim çatının güneş almayan kısmını ise üç katlı kömür renkli fibre cement levha ile kapladık. Bu kısım güneşin doğal enerjisiyle ısınarak ısı kaybını önlüyor. Aktif ve pasif güneş enerjisi konseptleriyle birlikte yüksek standartlı ısı izolasyonunu, ısı geri dönüşümlü bir havalandırma sistemiyle zenginleştirdik.
Projenin tasarımını, inşaat maliyetlerini düşük tutma ile yapının bundan sonraki yaşamı süresince ortaya çıkaracağı masraflarının az olması gibi iki temel hedef belirlerdi. Tüm detayların basit ama iyi düşünülmüş olmasına özen gösterdik. Bu ev Polonya'da herhangi bir evden daha pahalı değil. Maliyeti, yerel malzemeler ve geri dönüşümlü yapı elemanları kullanarak ve bunları geleneksel yapı teknikleriyle uygulayarak düşürdük
 

EVİN “SÜRDÜRÜLEBİLİR” ÖZELLİKLERİ

Bina yapısı
Kompakt yapı
Güneşten en iyi biçimde yararlanmak üzere tasarlanmış kübik form ve dış yüzey
İnşa malzemeleri:
Doğal ve eve en yakın bölgeden getirilmesi sebebiyle kısa taşıma mesafesi
Kısmen geri dönüşümlü ve geri dönüştürülebilir malzeme

Geleneksel ahşap kaplama (Karaçam)

Sıfır kimyasal uygulama
Düşük oluşum enerjisi
Kolay tamir/değiştirme ve geri dönüştürme
 
Pasif güneş enerjisi sistemleri

Kış bahçesi ve “siyah kutu” ile pasif güneş enerjisi sistemi oluşumu
İç mekânda yüksek termal malzeme kullanımı
Termal bölgelendirme

Aktif güneş enerjisi sistemleri

Güneş ısıtıcıları
Işılelektriksel paneller

Yüksek ısı yalıtımı

Isı köprüsü ya da rüzgar geçirmezlik kullanılmamış
Pencere çerçevelerine ilave ısı yalıtımı
Yaygın bitki örtüsüyle “yeşil çatı” 
İç mekanda doğal iklim düzenlemesi için kil duvarlar 
Enerji geri kazanımlı hava dolaşımı 
Akıllı bina kontrol sistemleri