Cascine

KP62
KP

Binalardan sızan yumuşak ışıklar ve renkli sokak lambaları nedeniyle geceleri şehirlerde gündüzden farklı bir ruh hali hissedilir. Gündüzün sakin ışıklarının aksine gecenin renkli ışıkları sokaklarda ve mekânlarda farklı bir atmosfer yaratır ve yeni deneyimler sunar.

When night comes to a city, we can feel a mood that is different from a daytime due to soft lights leaking from buildings and colorful street lights. Two contrasting lights of a calm daytime and colorful night time direct streets and spaces variously and bring new experiences.

Cascine’i tasarlayan Studio Pesi, şehrin renkli ışıklarını aydınlatma ürünleri ile bir araya getirerek iç mekânlara eşsiz bir atmosfer sunmak istemiş. Cascine, iki farklı renkteki LED aydınlatmayı, açısı ayarlanabilen bir yapı içerisinde serbestçe birleştirerek farklı ve renkli atmosferler yaratıyor.

We wanted to bring such beautiful lights of a city with lighting products and deliver unique moods to indoor spaces. Cascine creates diverse and colorful atmospheres by combining LED lights of two different colors freely through a structure that can adjust an angle.

Tasarımcılar kaynak, bükme ve kesme gibi basit işlemlerle ve işlenmiş astel akrilik kullanarak yumuşak bir ışık ifade etmeye çalışmışlar. Cascine, iki farklı boyutta masa lambası, zemin lambası ve duvar lambası olmak üzere dört farklı tipte mevcut.

It was produced through simple processes, such as welding, bending, and cutting, and we tried to express the formation of a soft light using an astel-processed acrylic. Cascine is divided into 4 types according to usability and is consisted of two sizes of table lamps, a floor lamp, and a wall lamp.
 
studiopesi.com