Bahçe Süsleme

KP

Bahçe Süslemesini Nasıl Ele Almalısınız

Bir yerde görüp beğendiğiniz ve evinizin bahçesi için satın aldığınız bir heykel bahçenizde istediğiniz kadar güzel durmadı mı? Bahçe düzenlemesinde sıkıntılar mı yaşıyorsunuz? O zaman yalnız değilsiniz. Peyzaj Mimarı Peter C. Clio ve Tres Fromme'nin bahçe süsleme fikirlerini kendinize uygulayabilirsiniz.

Peter C. Cilio’ya göre bahçe için satın alınan heykellerde en çok yapılan hata heykelin büyüklüğü ve miktarı konusunda. “Genellikle heykel severler bahçeleri için ya çok küçük heykeller satın alırlar ya da bahçelerini bir sürü heykelle doldururlar.” “Bahçe heykelciliğinde esas, minimalist olmaktır.”

Cilio’ya göre, evinizin ve bahçenizin genel stiline uygun olan heykelleri seçmek bahçe süslemesinde en önemli unsur. Şehir havasına uygun, modern çizgilerde bir eve sahipseniz klasik türde heykeller almazsınız. Buna karşılık geleneksel tarz evlerde klasik heykeller çok güzel durabilir.

Bu, biraz da olsa klasik tarzı ve modern tarzı karıştıramayacağınız anlamına gelmiyor. Yapacağınız çok güzel bir düzenleme kişisel olarak kendinizi ifade etmenizi sağlayabilir. Eklektik tarzda yapılmış karışımlar orijinal ve heyecan verici bahçeler yaratmanızı sağlayabilir; fakat Cilio ancak bunun usta bir peyzaj mimarı tarafından yapılacak bir düzenlemeyle mümkün olabileceğini belirtiyor. Dallas’taki Mesa Tasarım Grubunun bir uzmanı olan Tres Fromme, kartondan heykelleri bahçenizin çeşitli yerlerine koyup denemeler yapmanızı önermekte. “Yapacağınız bu denemeler doğru parçayı nereye koymanız gerektiği konusunda size mutlaka bir fikir verecektir.” diye ekliyor Fromme.

Cilio, bahçenizi oturma odanızdaki boş bir duvar olarak hayal etmenizi önermekte. Duvara ne asacağınıza karar vermeden önce odanın stilinden çeşitli ipuçları alırsınız. Bahçenizi de aynı şekilde düşünün; sahip olduğunuz yerin büyüklüğünden ağaçların, çiçeklerin aranjmanına kadar her şeyi düşünmek zorundasınız.

Bahçe Süslemelerinde Basit Olun

Fromme, bahçenizde gereğinden fazla parça bulunduğunda bu çok fazla dikkat dağınıklığı yaratabilir ve zevkli olan bir şey son derece zevksiz bir hale dönüşebilir diye ekliyor. Bahçe komplike ve düzensizce yığılmış hale gelir. Az olanın ideal olduğundan hareket ederek, bahçenize yerleştireceğiniz tek bir parça bile ortamda bir harmoni ve güzellik yaratabilir. Aynı kompozisyonun parçaları olmadıkları sürece bahçenize yerleştireceğiniz çeşitli parçalarda çok güzel durabilir; bunda bir sakınca yoktur. Bahçe tasarımcısı Jon Carloftis’e göre, bahçenizin her bir parçasının değişik bir havası ya da duygusu olabilir ve değişik tarzda heykelleri buralara yerleştirebilirsiniz.

“Sebze bahçeme biraz olsun mizah katmak için bahçemin çeşitli yerlerine taştan küçük domuzcuk heykelleri koydum.” diye ekliyor Carloftis. Carloftis'e göre heykelleri mutlaka ön ya da merkezi planlara yerleştirilmesi gerekmiyor.

Bir Çerçeve yaratmak

Tıpkı duvardaki bir resim gibi, bahçenizde çok güzel olabilir. Kiremitli taş duvarlar ya da porsukağacı manzaranızda bir çerçeve yaratmanızı sağlayabilir. Taş bir duvar ya da güllerle kaplı bir kafes, basit bir tahta çit bu tasarladığınız güzel çerçeveyi yaratmanızda yardımcı olabilir. Cilio kişisel olarak bahçe saksılarını seçerken basitliği ve çok yönlülüğü göz önünde bulundurmayı öneriyor.  

Şimdi sıra sizde, bu bahçe süsleme fikirlerini uygulamaya hemen başlayabilirsiniz.