ALTIN ÇEKÜL Uluslararası Yapı Kataloğu Ödülleri YAPI KATALOĞU ile Yeniden Hayat Buluyor...

KP

Türkiye’nin yapı malzemesi alanındaki ilk ve tek ürün ödül programı olan ve 2020 yılı itibariyle YAPI KATALOĞU çatısı altında 29. kez hayat bulacak ‘ALTIN ÇEKÜL Uluslararası Yapı Kataloğu Ödülleri’ şimdi uluslararası arenaya taşınıyor.
Jürinin, ‘Yapıda İnovatif Ürün Ödülü’, ‘Yeşil - Sürdürülebilir Ürün Ödülü’, ‘Pazarlama Ödülü’ ve ‘Fikir Ödülü’ olmak üzere 4 kategoride seçim yapacağı ödül programına, Türk yapı sektöründe yapı malzemesi alanında faaliyet gösteren yapı malzemesi üreticisi veya temsilcisi firmalar, kuruluşlar, akademik gruplar, araştırma laboratuvarları ve girişimciler başvurabilecek.

Ödül programının katılımcılarına sağlayacağı avantajlar şöyle: Uluslararası alanda rekabet edebilir seviyeye gelmek;  tüm firmalar için ortak bir platformda yer almak; marka bilinirliği artırmak; ticari bir ürüne henüz dönüşmemiş, araştırma ve geliştirme safhasındaki katılımcılar için sektörde bilinirlik kazanmak ve iletişim ağlarını geliştirmek; YAPI KATALOĞU, yıllık medya ve tanıtım gücüyle desteklenmek; sosyal medyada takipçilerle daha interaktif bir ilişki kurmak;  “Geleceğin Mimarlarına” markalarını tanıtmak; yayın ortaklıkları sayesinde, firmalara hem yerel, hem global mecralarda tanıtım şansı sağlamak; Altın Çekül Malzeme Kitabı 2020’de yer almak.

Genç Mimarlar ‘Altın Çekül Mimarlık Ödülleri’nde Yarışacak!

‘ALTIN ÇEKÜL Uluslararası Yapı Ödülleri’ programı altında 2020 yılında ilk defa düzenlenecek olan ‘ALTIN ÇEKÜL Mimarlık Ödülleri’ de sahiplerini bulacak.

Ödül programına katılım sağlayan tüm firmalar ile sektöre yeni atılan Türk mimarları bir araya getirecek çok yönlü yarışma kapsamında, ALTIN ÇEKÜL’e başvuran firmaların ödül için katıldıkları ürünler, yarışmaya katılacak mimarlar için ana malzemeyi oluşturacak. Katılan firmaların ilettikleri ürünler eşliğinde sektöre yeni atılan (5 yıllık mimarlık ofisi sahibi) Türk mimarlar 2020 senesi için belirlenen tasarım konsepti çerçevesinde en iyi tasarımı oluşturmak için yarışacaklar. ALTIN ÇEKÜL Yapı Kataloğu Ödülleri’nin jürisi, bu yarışmanın da jürisi olarak görev alacak.

Her yılın temasında, mimarlar ve yapı malzemesi firmalarının malzemelerinin birleştiği bir tasarım yarışmasının ardından bir maket / proje enstalasyonu sergilenecek. Temaya uygun yapı malzemeleri kullanma zorunluluğu olan bu kategoride 2020’nin teması “Taşınabilir Yaşam Birimi”.

2020 Jüri Üyeleri

Mimarlar, akademisyenler, pazarlama ve dijital pazarlama temsilcilerinden oluşan 2020 ALTIN ÇEKÜL jürisi belirli kategorilerde söz sahibi olurken, bazı kategorilerde yaklaşık 10.000+ mimar dijital ortamda özel davetle oylama yapacaklar.

(Sıralama soyadına göre alfabetik olarak yapılmıştır.)

Avi Alkaş / JLL Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı, AYD Başkan Yardımcısı 
Zafer Baysal / ULI Türkiye Başkanı 
Doç. Dr. Ece Ceylan Baba / Yeditepe Üni. Mimarlık Bölümü Başkanı 
Sibel Dalokay Bozer / İstanbul Serbest Mimarlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı 
Paolo Debiaggi / Mimar, Politecnico di Milano Yapı Teknolojileri Bölümü Öğr. Gör. 
Nida DeBusk / Proje Genel Müdürü, North Carolina Greensboro Üni. 
Kurtul Erkmen / Mimar 
Ayşe Hasol Erktin / Mimar 
Dr. Duygu Erten / Yük. İnşaat Mühendisi, Akademisyen, Sürdürülebilirlik Kıdemli Danışmanı 
Massimo Guerini / BIMobject® İtalya Satış Müdürü 
Gordon Guillaumier / Tasarımcı 
Gülçin İpek / Sektör Uzmanı / Mimar 
Cem Kafadar / İnş. Müh. 1İnşaat Danışmanlık Kurucusu 
Ebru Ünver Karaer / Yüksek Mimar - ÇEDBİK Yönetim Kurulu Başkanı 
Gökhan Karakuş / Tasarımcı 
Mine Koyaz / Y. Mimar, İstanbul Bilgi Üni. Mimarlık Bölümü Araştırma Görevlisi 
Tayfun Küçükoğlu / Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı  
M. Pınar Mengüç / Professor ve EÇEM Direktörü, Özyeğin Üni. 
Francesca Schepis / Mimar, PhD, Mediterranean University of Reggio Calabria Öğretim Görevlisi 
Prof. Dr. Hasan Şener / İstanbul Medipol Üniversitesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi 
Prof. Dr. Leyla Tanaçan / İTÜ Mimarlık Fakültesi-Mimarlık Bölümü-Öğretim Üyesi 
Doç. Dr. Çiğdem Tekin / MSGSÜ Mimarlık Bölümü Yapı Fiziği ve Malzeme Bilim Dalı Öğretim Görevlisi 
Prof. Dr. Onuralp Yücel / İTÜ, Kimya Metalurji Fakültesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi
 
Ödül programının değerlendirme kriterleri; önerilen ürünün yapım sürecinde teknolojik gelişme sağlaması; son derece yenilikçi üretim süreçleri ve teknolojileri içermesi; üretiminde ekolojik dengenin gözetilmesi; bilinen bir malzemeye şimdiye kadar sahip olmadığı bir özelliğin kazandırılması ile yeni imkânlar yaratması; yapıdaki kullanımının halen gelişime açık olması; malzemenin üretiminde, yapılardaki uygulamasında ve binanın kullanım sürecinde enerji tasarrufu sağlaması, sürdürülebilirlik; güvenlik, sağlamlık ve dayanıklılık; üretim ve kullanım süresince çevreye ve sağlığa zararlı bir yönü olmaması; özgünlük ve inovasyon; tasarım kalitesi, estetik; bağlama uygunluk ve sosyal uyum; detaylar, üretim teknoloji ve kalitesi; ergonomi, kullanıcı odaklılığı ve fonksiyonellik olarak belirlendi.
 
Katılım – Başvuru Şartları ve Değerlendirme

Türkiye’de yapı malzemesi üreten / temsil eden / ithal eden firmalar, ticari ürüne henüz dönüşmemiş safhada olan fikirler, pazarlama projeleri, mimari projeler, vb. ilgili kategorilerde yer alan ürünler “ALTIN ÇEKÜL”e başvurabilir. Katılım ve değerlendirme kriterlerine ilişkin detaylı bilgiye https://www.altincekul.com/katilim linkinden erişmek mümkün. Başvuru kitine erişim ise https://www.altincekul.com/basvuru-bilgi linkinden sağlanıyor.

Yarışma Takvimi

Başvuruların açılması: 15 Nisan 2020
Erken Dönem Katılım: 15 Nisan - 31 Mayıs 2020
Normal Dönem Katılım: 1 Haziran - 31 Temmuz 2020
Geç Dönem Katılım: 1 Ağustos - 15 Eylül 2020
Son Başvuru ve Katılım Tarihi: 15 Eylül 2020, saat 17.00
Jüri Ön Değerlendirme Tarihi: Ekim 2020
Jüri Firma Sunumları Tarihi: Ekim 2020
ALTIN ÇEKÜL Mimarlık Ödülleri: Kasım 2020

Detaylı bilgi için: altincekul@yapikatalogu.com